Buldan sokakları sanatla buluşuyor

Denizli ve Karşıyaka Soroptimist Kulübü işbirliğinde, 30 Eylül-2 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Buldan’da Sanat Var Festivali ile ilçenin tarihi sokakları 2’nci kez sanatla buluşmaya hazırlanıyor.

Buldan sokakları sanatla buluşuyor

Denizli ve Karşıyaka Soroptimist Kulübü’nün Denizli Sanayi Odası’nın sponsorluğunda, Buldan Kaymakamlığı ve Belediyesi’nin destekleriyle düzenlediği Buldan’da Sanat Var Festivali’nin 2’ncisi 30 Eylül-2 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 3 gün sürecek festival kapsamında Buldan’ın tarihi sokakları, uluslararası kadın sanatçıların, resim, ebru, dokuma, cam ve dokuma üzerine baskı gibi birçok atölye çalışmasına 2’nci kez ev sahipliği yapacak, defile ve konserlerle renklenecek. Denizli Soroptimist Kulübü Başkanı Huriye Demirhan ve yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i ziyaret ederek, festival çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Buldan tarihinin, doğal güzelliklerinin ve dokuma kültürünün sanatla yeniden keşfedildiği etkinliğe 2’nci kez ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirten Başkan Şevik, “Buldan’ın tanıtımına katkı sağlayacak her türlü etkinliğe desteklemeye hazırız. Festivaller, bir yandan yerel ekonomiyi canlandırırken bir yandan da etkili tanıtım aracıdır. Buldan’da Sanat Var Festivali’ne 2’nci kez ev sahipliği yapacak olmamızdan dolayı da mutluyum. Belediyemizin imkanları doğrultusunda gerekli desteği vermeye hazırız” dedi.

“ULUSLARARASI KADIN SANATÇILAR KATILACAK”

İlkini 2019 yılında yaptıkları festivalin 2’ncisini bu yıl 30 Eylül-2 Ekim 2022’de düzenleneceğini açıklayan Denizli Soroptimisit Kulübü Başkanı Huriye Demirhan, “Pandemi dolayısıyla son iki yıl düzenleyemediğimiz ‘Buldan’da sanat Var’ etkinliğinin 2’ncisini bu yıl yapacağız. 2019 yılında yaptığımız festival büyük beğeni toplamış, yoğun ilgi görmüştü. Türkiye’nin dört bir tarafından kadın sanatçılarımızın yanı sıra bu yıl uluslararası kadın sanatçılarımızı da Buldan’da misafir edeceğiz. Geniş katılımlı bir program hazırladık. Denizli Sanayi Odası’na, Buldan Kaymakamlığı ve Belediyeye desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu. Festival, 30 Eylül 2022 Cuma Günü açılış töreniyle başlayacak. Aynı gün saat 12.00’de tüm sanatçı ve konukların katılımı ile Denizli Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğindeki kortej yürüyüşü ile Buldan’ın tarihi sokakları tanıtılacak. Tarihi sokaklar ayrıca, İzmir’de gelinlik ve abiye giysi sektörünün öncüsü Zeynep Acar’ın Buldan’ın geleneksel el dokumalarından tasarımlarının sergileneceği defile, ebru, keçe, cam, kumaş baskı, ahşap baskı, terracotta ve seramik atölyeleriyle renklenecek. 3 gün sürecek Buldan’da Sanat Var Festivali kapsamında kadın sanatçılar, pandeminin stresini doğa harikası Süleymanlı Yayla Gölü’nde düzenlenen yoga ve nefes terapisi ile atacak, temiz havanın tadını çıkarma imkanı bulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER