Buldan’da bir tarih daha değer buluyor

Buldan Belediye Başkan Mustafa Şevik’in Kültür Ringi Projesi kapsamında Çarşı Sokak’ta yürütülen sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamalarının ardından Tarihi Çarşı Camisi’nin etrafındaki dükkanların yıkılacağı belirtildi. Başkan Şevik’in talebi üzerine Buldan’a gelen Aydın Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç ve ekibi, tarihi camide incelemelerde bulundu.

Buldan’da bir tarih daha değer buluyor

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçenin tarihi ve kültür mirasına sahip çıkmaya devam ediyor. Başkan Şevik’in ilçe turizminin gelişmesine önemli katkı sağlayacak ‘Kültür Ringi’ projesi kapsamında yürüttüğü sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulaması sürüyor. Buldan Belediyesi, Çarşı Sokak’ta çalışmaları tamamlanan sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamasıyla bütünlük sağlaması ve Osmanlı dönemine ait tarihi Çarşı Camisi’nin görünürlüğünün sağlanması amacıyla, etrafını çevreleyen dükkanları yıkmak için çalışma başlattı. Buldan Belediyesi’nin yıkım işleminin Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması veya belediyeye yıkım izni verilmesiyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Buldan’a gelen Aydın Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç ve ekibi Başkan Şevik’i makamında ziyaret etti. Başkan Şevik, “Tarihi caminin bitişiğindeki dükkanlar yıkıldığında, caminin çehresi açılacak, görünürlüğü sağlanacak. Ayrıca, belediyemizce ‘Kültür Ringi’ projesi kapsamında uygulanan sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamalarıyla bütünlük kazanacak” dedi.

“TARİHİ ÇARŞI ESKİ HAREKETLİLİĞİNE KAVUŞACAK”

Bir dönem bölgenin ticaret merkezi olan tarihi Çarşı Meydanı’nın yeniden eski hareketliliğini kazandırmak için çalışma başlattıklarını belirten Başkan Şevik, “Türkiye’nin dört bir tarafından ticaret için Buldan’a gelen tüccarlar malları çarşı meydanında satarmış. Bu bölgede tüccarların konakladığı çok sayıda han bulunurmuş. Alt katında atların üst katlarda tüccarların konakladığı hanlardan yalnızca bir tanesi ayakta kalmış. Burasını da turizme kazandırmak istiyoruz. Ayrıca meydanda, görüntü kirliği oluşturan iki adet yeni yapı mevcut. Bu binaların kamulaştırılması için karar aldık. O binalar yıkılarak meydana kazandırılacak. Böylelikle tarihi çarşı yeniden eski hareketliliğine kavuşmuş olacak” diye konuştu. Çarşı Meydanı’nda yapımı tamamlanan süs havuzu çevresinde, meydanın tarihi dokusuna uygun düzenleme yapılacağını belirten Başkan Şevik, “Havuzun çevresinde düzenleme yapılacak. Üstü ahşap ile kapatılacak. Taş ile ahşabın mükemmel uyumunu burada göreceğiz. Çalışmalar tamamlandığında tarihi Çarşı Camisi ve meydan ilçe turizmine yeni bir hareketlilik katacak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER