Buldan’daki eski cezaevi, El Sanatları Müzesi’ne dönüşecek

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, 2011 yılında Adalet Bakanlığı’ndan devraldığı eski cezaevini, El Sanatları Müzesi olarak turizme kazandırmak için çalışma başlattı. Buldan dokumasının gelişiminin sergileneceği müzeyi, bal mumu heykeller ile Denizlili ünlü modacı Fatma Ünal’ın Buldan Dokuması tasarımları süsleyecek.

Buldan’daki eski cezaevi,  El Sanatları Müzesi’ne dönüşecek

Tasarımları ile Buldan Dokuması’nı Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtan Denizlili Modacı Fatma Ünal, Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i ziyaret etti. Buldan dokumasından yaptığı tasarımlarıyla hem moda dünyasına katkı sağlayan hem de Buldan dokumalarının tanıtımında önemli rol oynayan ve tasarımlarıyla defilelerde adından söz ettiren Denizlili modacı Fatma Ünal, Buldan Belediyesi ile yeniden çalışmak istediğini belirtti.

Buldan’da 1870’li yıllara ait eski cezaevi binasını, 2011 yılında Adalet Bakanlığı’ndan devralarak ‘El Sanatları Merkezi’ olarak ilçe halkının hizmetine sunan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, burasını müze olarak turizme kazandırmayı planlıyor.

Başkanlık yaptığı 2007-2014 yılları arasında yarım kalan müze projesini hayata geçirmek amacıyla yeniden hayata geçirmek için çalışmalara başlayan Başkan Şevik, “Buldan dokuması, köklü bir geleneğin günümüze uzantısıdır. Dokumanın tarihi Bizans, Roma ve Helenistik dönemlere kadar uzanmaktadır. İşte Buldan dokumasının geçmişten günümüze gelişimini yansıtan bir müze projemiz var. BELKÜM olarak hizmet veren eski cezaevini müzeye dönüştürmek istiyoruz. Buldan dokumasını bal mumu heykellerle yansıtmayı düşünüyoruz. Heykellerimizi de Acıpayamlı modacımız Fatma Ünal’ın tasarımları süsleyecek” dedi.

BAŞKAN ŞEVİK’E EFE KIYAFETLİ EFE BEBEK HEDİYE ETTİ

Buldan Belediyesi ile geçmişte çok güzel çalışmalar gerçekleştirdiklerini hatırlatan modacı Ünal, “Yeniden çalışmak isterim. Bizim eski ürünlere hayat veren ‘Annemin Sandığı’ adlı projemiz var. Bu projemizi Buldan’da da hayata geçirerek, sandıktan çıkan iğne oyası, kanaviçe ve günümüzde kullanılmayan birçok parçayı günümüz modasıyla yeniden hayat verebiliriz” diye konuştu. Ünal, Başkan Şevik’e efe kıyafeti giydirilmiş bez bebek hediye etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER