Çal, festivale hazır

Çal İlçesi, 9-10-11 Eylül tarihlerinde bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan Çal Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali'ne hazır. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında bulunan Belediye Başkanı Fethi Akcan, herkesi Çal’a davet etti.

Çal, festivale hazır

Çal İlçesi’nde, bu 25’incisi organize edilen Çal Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali'ne hazırlandı. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, 9-10-11 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan festival öncesi Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında bulundu. Festivale ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Akcan, “Çal Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali’nin bu 25’incisini yapacağız. 15 gün önce Aşağıseyit Sudan Koyun Geçirme etkinliklerinin kortejini, yürüyüşünü ve tanıtımı yapmıştık. Maalesef şap hastalığından dolayı da o etkinlikleri yapamadık. Belediye olarak biz ona hazırlanmıştık. Bu seneki Çal Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivalimiz 9 Eylül Cuma günü bağ bozumuyla başlıyor. Arkasından mehteran gösterilerimiz, halk oyunlarımız ve yöresel gösterilerimizden sonra, akşam konserle devam ediyor. Bu sene biz, Çal Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali’ni sadece bağ bozumundan ziyade hem kültürün hem sanatın içinde olduğu ve bizim kültürümüzü yansıttığı bir alana doğru taşımak istedik. Yine bağ bozumu yapacağız ama bunun yanında Çal motiflerimiz var. Bunları da ön plana çıkarmak istedik. Arkadaşlarımız tezgahlarını kuracaklar. Orada hem eski ve yerel usul olarak kök boyama hem de boyanmış olan o iplikleri Çal motifleriyle canlı performans dokuma gösterilecek. O kültürümüzü orada yansıtacağız. Yörüklerin en önemli yiyecekleri olan keşkek yapacağız. Oradaki dibeklerde eski usul dövülecek ve her gelen orada o etkinliği yapabilecek. Orada yapılan keşkeğimizi de gelen misafirlerimize ikram edilecek. O kültürümüzü de ortaya koymak istedik. Bizde keçecilik önemlidir. Bir abimiz belediyenin önündeki parkta sistemini kurup, orada canlı performans olaraktan o kültürümüzü de yansıtacak. Ressam İbrahim Çallı’nın torunlarının festivalde resim yapmadan olmazdı. Gürcan Ekici kardeşim orada çocuklara yönelik 3 gün boyunca canlı performans resim sunumu yapacak. Arkasından da Çal’ın eski ve yeni fotoğraf sergileri yapılacak. Ayrıca Prof. Dr. Bülent Topuz Hocamın ‘Jeopark’ ile ilgili fotoğraf sergisi düzenleyecek. Sepet örümü ile ilgili 3 gün boyunca canlı performans olacak. Bamya çizimi ve kurutulmasıyla ilgili hem de kadın kooperatifimizin ürünlerinin tanıtıldığı, satıldığı bir alan oluşacak. Üretmiş olduğumuz ürünleri de orada misafirlerimizle paylaşacağız. Yani; sanatın, kültürün, yöreselliğin kısacası her şeyin iç içe olduğu 3 günlük festival yapmaya çalışacağız. Başta Çallı hemşehrilerim olmak üzere Türkiye’nin her yerindekileri Çal’a davet ediyorum. Çal’da misafir etmek istiyoruz. İnşallah; 9-10-11 Eylül tarihlerinde Çal’da buluşmak ümidiyle” diye konuştu.

“Üzüm bizim için çok önemli”

İlçenin temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu dile getiren Başkan Akcan, şunları kaydetti: “Bugün baktığımızda, ‘Çal’ denince akla üzüm gelir. Üzüm bizim için çok değerli ve çok önemli. Bunun yanında Çal; ayçekirdeği, mısır, pancar, kekik, bamya ve anason olmak üzere hemen hemen her türlü ürünün üretildiği ve ülke ekonomisine katkı sunulduğu bir ilçedir. 2021 yılında sadece tarımsal sanayide kullanılan üzümden elde etmiş olduğumuz özel tüketim vergisi, yaklaşık 600 milyon TL’dir. Bu direkt olarak Türkiye Cumhuriyeti Maliyesi’ne yapılmış olan paradır. Bu da bizim gibi ilçe çok büyük rakamlardır. Bunun yanında Denizli travertenlerinin yüzde 70-80’i Çal topraklarından çıkmaktadır. O yönüyle de büyük katkılar yapmaktayız. Çal’da üretilen ürünlerin ülke ekonomisine katkıları büyük olduğunu hep beraber görüyoruz. 2014 yılında çıkmış olduğumuz yolculukta hep şunu söyledik: ‘Tarım kenti Çal.’ Başlatmış olduğumuz projede değişik ürünler denedik, değişik işler yaptık, değişik tarımsal ve hayvansal ürünler ortaya koymaya çalıştık. Başarılı olduklarımız oldu, başarısız olduklarımız da oldu. Günümüze baktığımızda bizim 2014’te Tarım Kenti Projemizin özellikle pandemi döneminde ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hep beraber gördük.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER