Çal festivali İrem Derici konseriyle son buldu

Çal Belediyesi’nce organize edilen ve 9 Eylül 2022 Cuma günü start alan 25. Çal Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali, ünlü şarkıcı İrem Derici konseriyle son buldu.

Çal festivali İrem Derici konseriyle son buldu

Çal İlçesi, tarihi bir hafta sonu yaşadı. Çal Belediyesi’nce organize edilen ve 9 Eylül 2022 Cuma günü start alan 25. Çal Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali’ne katılanlar, üç gün süren festivalde büyük coşku yaşadı. Cuma günü bağ bozumu ve kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde Ressam Gürcan Ekici ile İbrahim Çallı’nın torunları canlı performans göstererek üç gün resim yaptı. Gürcan Ekici’nin resimleri sergilendi. Yöresel sanatçılar konser verdi. Kilim ve kepenek dokundu, yöresel el sanatları gösterileri yapıldı. Pekmezler kaynatıldı, Denizli Traverten Jeoparkı Fotoğraf Sergisi açıldı. Festivalin birinci günü Ömer Faruk Bostan, ikinci gün Duygu Kutlu, son gün ise İrem Derici konser verdi. Binlerce kişi festival alanını doldurdu.

En iyi üzüm üreticileri ve en iyi aşçılar belirlendi

Festivalin en önemli ayağını “En iyi üzüm yetiştiricileri” yarışması oluşturdu. Çekirdeksiz taze üzüm dalında Bayram Karateke birinci olurken, Zekeriya Kozam ikinciliği, Sadık Karademir ise üçüncülüğü elde etti. Çekirdeksiz kuru üzümde Fatma Dede, Yadigar Ulu ve Fatma Ulu ilk 3’ü elde etti. Çal Garası taze üzüm dalında Gülcan Turgut Ahmet Canbaz ve Mustafa Arslan dereceye girdi. Çal Garası kuru üzüm katagorisinde ise, Ahmet Sarıdemir birinci olurken, Ahmet Ulu ikinci, Fatma Dede üçüncülüğü elde etti. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Çal’ın en iyi aşçıları belli oldu

Belediye Başkanı Fethi Akcan, ilçenin yöresel yemeklerini tanıtmak ve ilçenin gastronomi haritasını oluşturup, bölgeyi lezzet duraklarından biri yapmak istediklerini söyledi. Başkan Akcan, bu nedenle bu yıl ilk kez Yemek Yarışması düzenlediklerini söyledi. Yemek yarışmasında Selcen Mahallesi’nden debit aşı ile Ayşe Elvan birinci oldu. Kabalar Mahallesi’nden Özcan Usul, üzüm reçeli ile ikinciliği elde ederken, Hançalar Mahallesi’nden Hatice Deveci ise etli bamya aşı ile üçüncülüğü elde etti. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

“Çallılar kucaklaştı, bizimkisi tatlı yorgunluk”

Belediye Başkanı Fethi Akcan, üç gün süren festival boyunca Çallılar’ın ve Çal’ı sevenlerin kucaklaştığını, birlik ve beraberlik rüzgarları estirdiklerini söyleyerek, “2014 yılından bu yana Belediye Başkanlığı yapıyorum. İlkemiz, hizmetteki anlayışımız ve söylemimiz hep şu olmuştur; Aynı sokağın çocuklarıyız. Bir kilimin farklı desenleri ve farklı boyaları gibiyiz. Çal’ı büyük bir aile gibi görüyoruz. Festivalimiz bir araya gelmek, kucaklaşmak için bahane oldu. İyi de oldu. Belediye çalışanları ve bizler yorulduk ama bu yorgunluk tatlı bir yorgunluk. Bu yıl festival kapsamında yöresel kültürümüz ve sanatımıza da çok fazla yer verdik. Festivalimize katılarak bizleri yalnız bırakmayan herkese Çal adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER