Çameli Hayri Dev Kültür Merkezi’ne yaraşır heykel!

Geçtiğimiz Temmuz ayında hayata veda eden Kültür Hazinesi Hayri Dev’in 3 metrelik heykeli tamamlandı. Bursa’da inşa edilen heykel, Çameli’deki Hayri Dev Kültür Merkezi’nin girişine yerleştirildi.

Üç telli sazıyla UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı olan Çamelili sanatçı Hayri Dev, geçtiğimiz Temmuz Ayı’nda tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 85 yaşında hayata veda eden ‘Dev’ sanatçının ismi; Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Çameli Belediyesi tarafından yaptırılan Hayri Dev Kültür Merkezi’nde yaşatılmaya başlandı. ‘Koca Usta’ lakabıyla da anılan Hayri Dev’in mirasına yakışır şekilde özel olarak heykel inşa edildi.

2008’de ölen ünlü sanatçı Prof. Dr. Tankut Öktem’in kızları heykeltıraş Oylum Öktem İşözen ve mimar Pınar Öktem Doğan tarafından inşa edilen heykelin her noktası büyük bir özenle yapıldı. Bursa’daki atölyede inşa edilen heykel, 3 metre boyunda inşa edildi. Yapımı 2 ay süren heykelde; Hayri Dev’in şapkası, hırkası, pantolonu ve ceketi evinden alınıp Heykeltıraş Pınar Doğan tarafından yapıldı. Bursa’dan gelen heykel, Çameli’deki Hayri Dev Kültür Merkezi girişine dikildi. Misafirlerini kapıda karşılayan Hayri Dev’in aynı yöntemle 3 heykeli daha yapılacak.

MÜLAYİM CENGİZ

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER