Çivril’de festival, doludizgin devam ediyor

Çivril İlçesi’nde 27 Ağustos 2022 Cumartesi günü başlayan ‘24. Çivril Uluslararası Elma, Tarım ve Kültür Festivali’ doludizgin devam ediyor.

Çivril Belediyesi’nce bu yıl 24’üncüsü organize edilen ‘24. Çivril Uluslararası Elma, Tarım ve Kültür Festivali’ doludizgin devam ediyor. Festivalin ikinci gününde; Çivril’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kapsamında Akdağ Zafer Tırmanışı, ‘Çivril Tarihi ve Beycesultan Kazı Çalışmaları’ konulu panel, atlı cirit oyunları gösterisi, Elma Güzeli Yarışması, Elma-Şeftali Pasta Yarışması, Elma-Şeftali Çekirdek Yeme Yarışması ile En Yavaş Bisiklet Binme Yarışması düzenlendi. Ayrıca Belediye Başkanı Niyazi Vural, festival kapsamında çiftçileri ziyaret ederek şeftali hasadına katıldı. İkinci günün akşamında ise Cumhuriyet Meydan’ında Zeynep Onat ile sevilen sanatçı Sefo, konser verdi. Sefo'yu dinleyebilmek için saatler öncesinden konser alanını dolduran hayranları, sarkıcının sevilen parçalarıyla unutulmaz bir gece yaşadı. Festivalin ikinci günü, havai fişek gösterileriyle son buldu.

“Çivril Geleneksel Spor Merkezi, bir dahaki festivale yetişecek”

Festivalde konuşan Belediye Başkanı Niyazi Vural, Çivril Geleneksel Spor Merkezi hakkında bilgiler verdi. Çivril’in kültürel değerlerine de sahip çıkmak istediklerini ifade eden Başkan Vural, “Bu topraklar, binlerce yıldır at koşturulan topraklar. Maalesef son yıllarda at koşturmayı unuttuk. Bunu biraz canlandırmamız lazım. Geleneksel sporumuz ciridinizi tekrar gençlerimize öğretmemiz lazım. Gösterimizi yaptığımız sahada bir projemiz var. İnşallah eylül ayında ihalemiz gerçekleşirse burada inşaata başlayacağız. Çivril Geleneksel Spor Merkezi, bir dahaki festivale yetişecek. Temennimiz o. Cirit ve güreş gösterilerimiz, okçuluk faaliyetlerimiz, olacak. Hatta sayın bakanımıza da anlattık; bizim geleneksel sapanlarımız var. O sapanların bile orada yarışmalarını düzenlemek istiyoruz. İnşallah önümüzdeki yıla yetiştirmek istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2022, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER