Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Denizli’ye ödül

 2021 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, sahiplerini buldu. edebiyat alanında ödül almaya hak kazanan Denizlili Gazeteci Yazar Gürbüz Azak, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Denizli’ye ödül

2021 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, açıklanmıştı. Bilim kültür alanında Teoman Duralı, müzik alanında İdil Biret, görsel sanatlar alanında Alev Ebuzziya, sinema alanında Cüneyt Arkın, edebiyat alanında Denizlili Gazeteci Yazar Gürbüz Azak, kaligrafi alanında Etem Çalışkan, sahaflık alanında İbrahim Manav, vefa ödülüne ise Kemal Tahir’in layık görülmüştü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Ödüllerin sahiplerine tevdi edildiği törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yaptı. 2021 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödülleri takdim edilecek olan ilim, kültür ve sanat erbaplarını tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yılki Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri’ni verdiğimiz sanatçılarımızı kısaca selamlarken kullandığımız ifadelerin, geçmişte yapılan güzel işlere gıpta ve gelecekte daha iyisinin yapılması konusunda temenni içerdiğini herhâlde fark etmişsinizdir. Sözlüklerde kültürün, insanın tabii ve içtimai çevresine hâkimiyetinin ölçüsünü gösteren araçlar bütünü olduğu yazar. Bu tanım, insandan topluma uzanan o geniş alanda, kültürde ve sanatta ne kadar güçlüyseniz çevrenizi aynı derecede etki altına alabilir, yönlendirebilir, yönetebilirsiniz demektir. Nitekim geçmişte büyük medeniyetlerin ortaya çıkışına, yükselişine ve yıkılışına baktığımızda, zahirdeki sebep ne olursa olsun, temelde sürecin belirleyicisinin kültür olduğunu görürüz. Günümüzde de küresel sistemi yönetenlerin en güçlü silahlarının müziğiyle, sinemasıyla, edebiyatıyla, modasıyla kültür araçları olduğu açık bir gerçektir” dedi.

‘Yumuşak güç’ diye tarif edilen bu araçların, yeri geldiğinde askerî güçten, teknolojik güçten, finansal güçten çok daha etkili operasyon vasıtalarına dönüşmekte olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde bunlara bir de teknoloji destekli, internet tabanlı enstrümanlar eklenmiştir. Öyle ki, dünyada internet içeriğini kimlerin yönettiği, kimlerin elinde atom bombası olduğundan çok daha önemli hâle gelmiştir. Ancak, ne kadar çok kişiyi bünyesinde eritirse eritsin, ne kadar çok içerik üretimi yaparsa yapsın bu araçlar hâlâ geleneksel kültür ve sanat faaliyetlerinin insan ruhunda bıraktığı etkiyi oluşturmanın çok uzağındadır. Teknolojinin ve internetin sunduğu sınırsız denebilecek imkânlar, insanın ruhundan, kalbinden, gönlünden süzülüp gelerek şekillenen eserlerin yerini dolduramaz, dolduramayacaktır.”

GÜRBÜZ AZAK

Gazeteci Yazar Gürbüz Azak, 5 Temmuz 1938’de Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde dünyaya geldi. Yazar 1961’de gazeteciliğe başladı. Birçok gazetede görev yapan Azak, yazı ve şiirlerinin yanı sıra yaptığı çizimler ile de pek çok dergide yer aldı. “Deli Balta” adlı eseri filme alınıp TV'de yayımlanan Gürbüz Azak, İnanç Dergisi tarafından Yılın Ressamı, 1994’te Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ise Yılın Gazetecisi seçildi. Yazar Azak’ın 4 basın ödülü de bulunmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER