CUMHURİYETÇİ KADINLAR SERGİSİ AÇILDI

Sanatölye Yaratıcı Atölye Çalışmaları grubu, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Sergi Salonu’nda 19 cumhuriyetçi kadının, 40 eserden oluşan ‘Cumhuriyet Kadınları Sergisi’ni sanatseverlerin beğenisine sundu.

CUMHURİYETÇİ KADINLAR SERGİSİ AÇILDI

4 yıl önce Denizli’de kurulan Sanatölye Yaratıcı Atölye Çalışmaları grubu, ülke genelindeki resim sergilerine son hızla devam ediyor. 40 adet eserden oluşan ‘Cumhuriyet Kadınları Sergisi’, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Sergi Salonu’nda  resimseverlerle buluştu. Serginin açılışına; PAÜ Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, Denizli Tabipler Odası Başkanı Meral Alten, Sanatölye Kurucusu Siğnem Atılgan, eser sahibi ressamlar ve davetliler katıldı.

Açılışta kurdeleyi kesenlerden Başhekim Prof. Dr. Türkçüer, sergiyi düzenlemelerinden dolayı Siğnem Atılgan’a teşekkür belgesi takdim etti. Türkiye çapında 21’inci sergisine imza atan Sanatölye’nin ‘Cumhuriyet Kadınları Sergisi’nde 19 cumhuriyetçi kadının 40 adet yağlı boya karma resmi, ziyaretçilerden de tam not aldı. Sergi açılışı için özellikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bulunduğu haftayı seçtiklerini kaydeden Sanatölye Kurucusu 41 yaşındaki Siğnem Atılgan, “Sanatölye’yi 4 yıl önce kurduk. 60’a yakın üyeye ulaşmış durumdayız. Bu serginin 29 Ekim haftasına gelmesinden dolayı bizim için ayrı bir önemi var. Biz cumhuriyetçi kadınlar olarak böyle bir tarihte böyle bir sergiye imza atmak istedik. Sergilediğimiz resimlerin hepsi yağlı boya çalışması. Tema olarak farklı konularda da çalışmalar var. Eser üretenlerin çoğu meslek sahibi insanlar ve hobi amaçlı bu sanatla meşgul oluyorlar. Ziyaretçilerden çok olumlu geri dönüşler aldık. İlgi çok güzel. Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLI OLARAK HAYATIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Açıklamalarında Atatürk ilkelerine bağlılık vurgusu yapan ve sergide eserlerini sergileyen 41 yaşındaki Bankacı Funda Geren Varlık, şunları aktardı: “Boş zamanlarımda atölyeye geliyorum ve resim yapıyorum. Küçüklüğümden beri merakım var zaten. Ben cumhuriyetin en çok kadınlara yakıştığını ve bu sergide de bunu herkesin gördüğünü düşünüyorum.

Bir şeyler yapmayı ve üretmeyi seven 19 kadının eseri var burada. Atatürk ilkelerine bağlı olarak hayatımızı sürdürüyoruz. Resme ve bu sanata ilgisi olanlara denemelerini ve hiçbir zaman vazgeçmemelerini öneriyorum. Güzel şeyler ortaya koymak insana çok iyi geliyor.”

“RESİM ÇİZEREK DİNLENİYORUM”

Bir cumhuriyet öğretmeni olarak Atatürk ilkelerinin, devrimlerinin ve inkılaplarının sonuna kadar yaşatılması gerektiğini belirten ressamlardan 50 yaşındaki Sınıf Öğretmeni Emine Göçer, “Hobi olarak resim yapıyorum. Okuldan arta kalan zamanlarda bu sanatla uğraşarak dinlenme imkanı buluyorum.

Çok basit gibi gözükse de resimleri yapmak uzun zamanımı alıyor. Atatürk’ün ; ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünü hiçbir zaman unutmamalıyız” ifadelerini kullandı. Sergi, PAÜ Hastanesi Sergi Salonu’nda bir hafta boyunca açık kalacak.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER