Denizli'de Türkiye’nin ilk korona virüs temalı karikatür sergisi açıldı

Denizli’de, resim öğretmenliği yapan karikatürist Mehmet Selçuk, korona virüs temalı karikatürlerini açtığı sergide sanatseverlerle buluşturdu. Toplam 40 eserin sergilendiği sergi 2 hafta açık olacak.

Korona virüs pandemisini karikatürlerine taşıdı. Maske bir eserde hamak oldu, diğerinde bir çocuğun elindeki uçurtma… Denizli’de yaşayan Mehmet Selçuk, resim öğretmeni aynı zamanda karikatürist. Selçuk salgının ilk ortaya çıktığı günlerde aklına bir fikir geldi. Korona virüsü kâğıtlarına taşıdı. Zamanla ortaya 40 eser çıktı. Kağıtlara korona virüsle ilgili görseller oluşturan Selçuk’un karikatürleri, Denizli’de Piramit Dondurma işyerinde sanatseverlerle buluştu.

Korona virüs pandemisinin son dönemde yaptığı çizimlere yön verdiğini belirten Selçuk; “Hala devam bir salgınla hayatımızı sürdürüyoruz. Yaklaşık 40 yıldır karikatür çiziyorum. Bu dönemde insanlar farklı uğraşlara yöneldi, farklı ürünler ortaya çıkardı. Değişik hobiler ortaya çıktı. Ben bu dönemde karikatür çizdim. Eserlerim değişik dergilerde yayınlandı. Bu eserleri sergimizle birlikte vatandaşlarla buluşturduk. Buradaki amacımız tamamen farkındalık yaratmak.40 eser ortaya çıktı. Salgını bu eserlerde izleyip tebessüm ettirmek istedim.  Virüs hakkında halkı bilinçlendirmek istedim. Eserlerin bazılarında maske hamak oldu, uçurtma oldu, mendil oldu ve daha birçok nesne yerini aldı. Karikatür en kısa yoldan izleyiciye mesaj verme yoludur. Bende burada bu eserlerde salgın hakkında mesaj vermek, farkındalık yaratmak istedim. Sayfalarca söyleyemediğimizi bir karede anlatmaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

“BU ESERLERİ ORTAYA ÇIKARMAK TAMAMEN FARKLI BİR ZEKÂ İŞİ”

Serginin açılışına katılan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan; “ Sergideki eserlerde korona virüsün etkilerini görüyoruz. Korona virüs salgınını bu tarz yansıtmak anlamlı. Biz Merkezefendi Belediyesi olarak sanata her zaman destek veriyoruz. Hayatın gerçeklerini bu tarz bir sergide görmek izleyenler için rahatlatıcı bir durum. Bu eserleri ortaya çıkarmak tamamen farklı bir zekâ işi” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211