Denizli turizminde dijital çağ başlıyor

​​​​​​​İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2022 yılı itibarıyla ‘Turizmde Destinasyon Yönetimi’, ‘Şehrimi Mobil Uygulamayla Keşfediyorum’ ve ‘Dernek Kamu Elele Projelerle Birlikte’ projeleri ile tüm kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları arasında büyük bir uyum ve koordinasyonu sağlayarak turizme katkı sağlayacak ve dijitalleşmeye yön verecek üç önemli projeye imza attı.

Denizli turizminde dijital çağ başlıyor

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ‘Turizmde Destinasyon Yönetimi’ projesi ve ortağı olduğu ‘Dernek Kamu Elele Projelerle Birlikte’ projesi Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) Aydın, Denizli ve Muğla’da uyguladığı Teknik Destek Programları kapsamında başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. GEKA’da yapılan imza törenine; GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turan Veli Akyol, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Hayrullah Akgün, proje sorumlusu Ayten Boz, Bozkurt Eğitim Kültür ve Spor Kulübü Derneği Yetkilileri; Munir Enbatan, Akif Bayar, Muarrem Sarı ve GEKA Proje Uzmanı Emrah Balkan katıldı. ‘Turizmde Destinasyon Yönetimi’ projesi kapsamında turizm sektöründe rol oynayan önemli tüm paydaşlardan ve 19 ilçe belediyesinden toplam 60 kişiye ‘Turizm destinasyonu, turizmde pazarlama, turizmde yeni trendler nedir, turizm destinasyon noktaları nasıl geliştirilebilir?’ konularında eğitim ve danışmanlık sağlanacak. Proje ile turizmin geliştirilmesine ile ilgili yeni yol haritası oluşturulması planlanıyor. ‘Dernek Kamu Elele Projelerle Birlikte’ projesi ile tüm kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ile büyük bir uyum içerinde yol almak hedefleniyor. Turizm alanında faaliyet gösteren tüm aktörlerin sağlanacak olan eğitim ve danışmanlık hizmeti ile mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi ve dolayısıyla da Denizli’deki turizminin sürdürülebilir bir anlayışla çeşitlendirilmesi, iyileştirilmesi ve sezonun tüm yıla yayılmasının sağlanması amaçlanıyor. Kentte bulunan turizm değerlerinin geliştirilerek sektörde tanıtımının daha nitelikli halde yapılması Denizli turizmdeki pazar payını artırarak marka değeri oluşturmasına katkı sunacak.

Dijital dönüşüm süreçlerinde turizm alanında iyi uygulamaların geliştirilmesine katkı sunmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak olduğu ‘Şehrimi Mobil Uygulamayla Keşfediyorum’ projesi açılış programı, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Proje açılışına; İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Hayrullah Akgün, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yasin Temel, proje eğitmenleri ile öğretmenler katıldı. İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile geliştirilen teknik destek kapsamındaki projede Denizli’nin bölge ve ülke ekonomisine katkısının artırılmasını hedefleniyor. ‘Şehrimi Mobil Uygulamayla Keşfediyorum’ projesi kapsamında, mobil cihaz uygulaması geliştirme eğitimi verilmesi sağlanacak. Bu kapsamda projeye başvuru yaparak programlama bilgisine göre seçilen 23 öğretmene verilecek olan Flutter Programlama Dili eğitimi ile Android cihazlardan ücretsiz olarak indirilip kullanılabilecek bir uygulama geliştirilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilen mobil cihaz uygulamasına; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan; kentin tarihi, coğrafi ve kültürel ögelerini barındıran, turizm destinasyonlarının metin ve görselleri eklenecektir. Daha sonra hazırlanan uygulama daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne devredilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER