Denizli’nin ‘Fazıl Say’ından Denizli’ye bir konser daha! Görkem Berk Ağar Kimdir?

Kendine has yorumları ve yeni besteleriyle dünyaca ünlü Türk Piyanist Fazıl Say’ı aratmayan Denizlili Piyanist Görkem Berk Ağar, 10 Nisan Çarşamba Günü saat 20.00’de, Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde konser verecek. Denizli Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleştirilecek konsere, piyano seven tüm Denizlililer davet edildi.

Denizli’nin ‘Fazıl Say’ından Denizli’ye bir konser daha! Görkem Berk Ağar Kimdir?

Kendine has yorumları ve yeni besteleriyle dünyaca ünlü Türk Piyanist Fazıl Say’ı aratmayan Denizlili Piyanist Görkem Berk Ağar, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür etkinlikleri kapsamında Denizlililerle buluşacak. 10 Nisan Çarşamba Günü saat 20.00’de, Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde Denizlililerle buluşacak olan Ağar, piyano albümünün ilk konserini geçekleştirecek. Başkan Osman Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleştirilecek konsere piyano seven tüm Denizlilileri davet etti.

‘EVDE’

‘Evde’ Görkem Ağar’ın piyano bestelerinin ve düzenlemelerinin bulunduğu ilk albümüdür. İsmini piyanistin parçalarını yarattığı evinden ve dinleyicilere seslendirdiği Evde Konser’lerden almaktadır. Ağar’ın bestelerinin her biri bir film sahnesini canlandıran çarpıcı hikayelere sahip. Çağdaş klasik müzik türünde bestelerinin yanı sıra çok yakından bildiğimiz Çanakkale ve Cemilem türkülerini orijinal hikaye örgüleri içinde yaptığı düzenlemelerle seslendiren Ağar, albümde Kurtuluş Savaşı’nı anlattığı İzmir Marşı’na ve temasından 4 bölümlük bir çeşitleme yazdığı İstiklal Marşı’na da yer veriyor. Bunların yanında Brezilya orijinli 2 düzenlemesinden biri dinleyicileri bir Brezilya karnavalına götürürken diğeri de Berimbau ve Mas Que Nada parçalarını geleneksel Türk ezgileri ile harmanlayarak İstanbul’a getiriyor.

GÖRKEM BERK AĞAR KİMDİR?

1995 Denizli doğumlu Görkem Berk Ağar, piyanoya 10 yaşında Denizli’de Mehmet Yumurtacı ile başladı. Müzik hayatının başından itibaren besteler ve düzenlemeler yapan piyanist, 18 yaşında iken İngiltere Kraliyet Müzik Okulları (ABRSM) Kurumu’ndan ‘Piyano Performansı’ kategorisinde DipABRSM diplomasını elde etti. Eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Doç. Rüya Sünder Şentürk’ün öğrencisi olarak sürdürdü ve kendi döneminde ustalık seviyesinden mezun olan tek öğrenci olmaya hak kazandı. Bir yandan İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ağar, 2018 yılının başında tüm geliri eğitim ve çocuklarla ilgili yardım kuruluşlarına bağışlanmak amacıyla mekan ayırt etmeden dinleyiciler ile genç müzisyenleri buluşturan ‘Evde Konser’ organizasyonunu kurdu. 2018 yılında organizasyonla birlikte veya bireysel olarak kendi orijinal çalışmalarını anlatılı-konser tarzında seslendirdiği ondan fazla konser verdi. Bu konserler İstanbul, Denizli ve Recife’de (Brezilya) gerçekleşti. Çalışmaları çağdaş klasik müziği tarzının yanı sıra Türk ve Brezilya geleneksel müzikleri ile minimalizm ve progresif müzik türlerinden unsurlar barındırmaktadır. Eserleri ile TRT radyolarına konuk olan Ağar’ın, 2019’un Mart ayında besteleri ve düzenlemelerinden oluşan ilk piyano albümü “Evde” yayınlandı. Kariyerine piyanist, besteci, aranjör ve piyano/müzik teorisi eğitmeni olarak devam etmekte iken, eğitimini film müziği besteciliği alanında yüksek lisans yaparak sürdürmek üzere çalışmalarına devam etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2019, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER