DENTUROD’dan ‘Yaza Veda Buluşması’

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği, geleneksel hale getirdiği ‘Yaza Veda Buluşması’nı gerçekleştirdi.

DENTUROD’dan ‘Yaza Veda Buluşması’

Denizli Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD), geleneksel hale getirdiği Yaza Veda Buluşmasını gerçekleştirdi. Anemon Otel’de yapılan etkinliğe; DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen’in yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol ve kentteki turizm sektörünün temsilcileri katıldı.

Turizm sektörünü değerlendiren DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen; “Bu etkinliği yılda en az 2 sefer tertipliyoruz ve üyelerimizle beraber oluyoruz. Meslektaşlarımızla buluşup sorunlarımızı konuşuyoruz, çözüm önerilerini konuşuyoruz. Bu gün de öyle bir gün arkadaşlarla burada beraber olmaktan sizlerle beraber olmaktan gayet mutluyuz. 12 ay boyunca sürdürülebilir turizmin ender olarak yapıldığı yerlerden birisi olan Pamukkale; pandemi etkisiyle ziyaretçiler oldukça düşmüştü ama bu yıl toparlanıyoruz. Herhalde yılsonu itibariyle 1 milyon 200 bin rakamını yakalayacağız ki sezon başında bizim hedefimiz 1 milyondu ama temmuz, ağustos ayında özellikle gurbetçilerimizin çok yoğun bir şekilde bölgemizi tercih ettiğini gördük. Yerli misafirlerimiz de 1 buçuk, 2 yıldır kapalı kalmanın acısını çıkardılar. Onlar da bölgemize yoğun olarak giriş yaptılar. Tabii bunun yanında Ukraynalı ve Rus misafirlerimiz, Balkan ülkelerinden gelen misafirlerimiz, Avrupa’dan gelen misafirlerimiz, hatta yoğun olarak Güney Amerika’dan gelen misafirlerimiz vardı. Onların etkisiyle iyiye yakın bir sezon geçirdik umutlarımız daha iyi. 2022’de Pandemi’de eğer etkisini kaybederse biz 2019 yılında yakaladığımız rakamların çok üstüne çıkacağız. Ayrıca gece aydınlatması da tamamlanırsa 2022 sezonuna başlamadan önce konaklama ve gün sayılarımız da Pamukkale’de artacak, hem Denizli ekonomisine hem Denizli turizmine hem ülke turizmine ciddi anlamda destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

EN ÇOK İLGİ DUYULAN YER, PAMUKKALE

İl Kültür ve Turizm Müdür Turhan Veli Akyol; “Pandemi’de bir takım izinlerin verilmesiyle birlikte maske, mesafe, hijyen kurallarına riayet ederek, yaza girerken DENTUROD işbirliğiyle yaptığımız güzel bir buluşma vardı. Şimdi de aynı tedbirlerle yaza veda etmek için birlikteyiz. Bu gün ben Pamukkale’deydim Hierapolis’te çünkü orada İtalyanlarla ortak bir kazımız var. Orada bir takım incelemelerde bulunduk. Kazı başkanımızla çalışmalar da yaptık. Oraya gitmişken antik havuz ve çevresinde de incelemeler yaparken müthiş bir kalabalık, müthiş bir Rus ve Ukraynalı turist yoğunluğuna şahit olduk. Orada görüştüğüm yetkili arkadaşlar dedi ki; turist yoğunluğu kademeli bir azalmaya gidiyor ama yoğun bir ilgi de var. Şuan antik kent ve benzeri yerlerde en çok ilgi duyulan yer Pamukkale. Havaların soğuması ve sonbaharın müjdecisi yaprakların dökülmesiyle birlikte sektörün buluşması, bizlerin bir araya gelmesi, tekrar istişarelerin yapılması ve değerlendirme toplantılarının yapılması önemli. Denizli bu anlamda önemli bir destinasyon. Eskisi gibi ‘face to face’ eskilerin dediği gibi ‘ru be ru’ buluşmalar yani yüz yüze buluşmalar her ne kadar gerçekleşmese de, dijitalizmde önemli buluşmalar oluyor. Bu buluşmalara biz müdürlüğümüz olarak sosyal medya sayfalarımızda Denizlimizin tarife ve tarihe sığmayacak derecedeki eşsiz güzelliklerini tanıtmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ'DE TURİZM SEZONU HENÜZ KAPANMIŞ DEĞİL"

Denizli turizmine katkı verenlere teşekkür eden Müdür Akyol; “Bildiğiniz gibi yakın zamanda Uluslararası Ahilik Altın Eller Festivali vardı. Denizli’de ticaretin ve o altın ellerin derin kökleri var. Bölgemizde yapılan kazılarda heykellerin ve dokumayla ilgili eşsiz eserlerin bulunduğunu görüyoruz. İşte bizim ahilikle ilgili derin köklerimiz oralarda saklı. Biz Denizli’nin tarihini, kültürünü, turizmin derinliklerini her türlü güzelliklerini ve özelliklerini 7/24 öne çıkarmak anlamında tüm kurum ve paydaşlarla çalışıyoruz. Ben bu buluşmaları önemsiyorum çünkü tüm arkadaşlarımızla daha samimi ve sıcak bir ortamda yüz yüze görüşme fırsatı bulurken son bir değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Turizm sezonu Denizli’de henüz kapanmış değil. Önümüzdeki günlerde bakanlığımız, Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın sizleri de ilgilendiren sürprizleri olacak. Etkinlik için de Başta Gazi Murat Şen Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese tüm sektör temsilcilerine can-ı gönülden şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bereketli bir yıl olur 2022’den çok daha umutlu ve ümitliyiz, daha önce 2023 Strateji belgelerinde belirtildiği gibi Denizli’de, Pamukkale’de 5 milyonlu rakamlara doğru gidiyoruz hatta 2021 yılında beklenen 1 milyonun üstündeki hedefi rahatlıkla yakaladık” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER