EGE’NİN ZEYBEKLERİ, TAVAS’TA MEST ETTİ

Tavas Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Zeybek Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Ege Bölgesi’nin tüm illerinden gelen Zeybekler, festivale katılanları mest etti.

EGE’NİN ZEYBEKLERİ, TAVAS’TA MEST ETTİ

Tavas Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Zeybek Kültür ve Sanat Festivali’, 3 gün süren coşkulu etkinliklerin ardından sona erdi. Bağlar Mesireliği’nde gerçekleştirilen festival, görkemli bir açılışla start aldı.  Atlılar, mehteran, halk oyunları ekipleri, protokol ve çok sayıda vatandaşla gerçekleştirilen kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne olurken akşam saatlerinde sahne alan Ege’nin tüm illerinden gelen; ‘Denizli, Uşak, Aydın, Burdur, Manisa, Balıkesir, Muğla, Kütahya, İzmir, Afyon) Zeybeklerin halk oyunları sunumuyla Tavaslılar, mest oldu.  Festivale;  AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Kırgızistan Dışişleri Eski Başkanı Askhar Aytmatov, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Beyağaç Kaymakamı Necdet Özdemir, Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç,  siyasi parti ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KOLPA VE DERYA ULUĞ UNUTULMAZ BİR AKŞAM YAŞATTI
Festivalin ikinci gününde gençlerin sevilen sesi Kolpa Müzik Grubu ile coşan kalabalık, festivalin final gecesinde son yılların popüler sanatçısı Derya Uluğ konseriyle coşkulu bir gece yaşadılar. Sanatçılar sevilen şarkılarını on binlerce kişiye söylerken; Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, sanatçılara Zeybek Festivali’nin hatırasına efe kostümü takdim etti.

‘TARİHTE ZEYBEKLERİN YERİ’
Festivalin üçüncü günü Yahşiler Mahallesi’nde düzenlenen Gökay Yörük Şenliği, birçok ilden gelen Yörük derneklerinin katılımıyla gerçekleşti. Yine Tavas Bağlar Mesireliği’nde bulunan anfi tiyatroda Pamukkale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Turgut Tok, Öğretim Görevlisi Şerif Kutludağ, Öğretim Görevlisi Ramazan Teğiz ve ünlü yazar Cengiz Aytmatov'un oğlu, Eski Kırgızistan Dışişleri Bakanı Askhar Aytmatov'un ‘Tarihte Zeybeklerin Yeri’ paneli yapıldı.

“ZEYBEK KÜLTÜRÜNÜ HERKESE TANITMAK İSTEDİK”
Dolu dolu bir festival olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, "Dosta güven düşmana korku salan zeybek kültürünü herkese her kesime tanıtmak ve yaşatmak istedik. Akademik olarak yapılan çalışmalarla da Tavas ilçesinin zeybek kültürünün beşiği olduğu tescillendi. Festivalimiz çevre illerden konukların da katılımıyla bölgesel bir niteliğe kavuştu. İlerleyen yıllarda ulusal çapta etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Düzenlediğimiz festivalle bu folklorik yapıyı kılığı, kıyafeti, figürleriyle, her yönüyle tanıtmak istiyoruz. Ayrıca gençler tarafından sevilen iki sanatçımızda Tavas'ta bizimle beraber oldu. Muhteşem bir festivaldi. Binlerce kişiyi üç gün boyunca Tavas'ta ağırladık. Halk oyunları ekiplerimizin görsel şöleniyle başlayan festivalimiz, sevilen sanatçılarımızın performansıyla doruğa ulaştı. Açılan stantlarımıza binlerce kişi ziyaret ederek alışveriş gerçekleştirdi. İnanıyorum ki her geçen yıl üzerine koyarak bu etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Ben emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER