Eren Günü etkinliği bu yıl da gerçekleşti

Geleneksel olarak her yıl Ağustos ayının son çarşamba ve perşembe günlerini kapsayan zaman diliminde yapılan Eren Günü etkinlikleri, bu yıl 25-26 Ağustos 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Eren Günü etkinliği bu yıl da gerçekleşti

Beyağaç İlçesi’nin geleneksel Eren Günü etkinlikleri, bu yıl 25-26 Ağustos 2021 tarihlerinde yapıldı. Sandıras Dağı’nda yapılan etkinlik, yoğun ilgi gördü. Etkinlik, yaşanan yangınlar ve salgının gölgesinde gerçekleşti. Eren Günü etkinlikleri kapsamında Beyağaç Belediyesi, farklı üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı bir söyleşi düzenledi.

Beyağaçlı Fotoğraf Sanatçısı Zeki Akakça, mini fotoğraf sergisi ve ‘Beyağaç'ın Renkleri’ adlı bir fotoğraf sunumu ile katıldı. Akakça söyleşide Beyağaç ve yöresinin dil, tarih ve kültür alanındaki değerleri, gelişmeler ve bu alanda yapılanlar ile gelecekte yapılması gerekenleri sıraladı. Akakça, Eren Günü etkinliklerinin tarihçesi ve Orta Asya bağlantısı hakkında bilgiler verdi.

Eren yeri ziyaretinin yapıldığı etkinliğin ikinci gününde sabah erken saatte Kartal Gölü’nden Eren yerine geçildi.  Etkinliğin bu bölümüne yöre yaşayanlarının dışında; Beyağaç Belediye Başkanı Mustaafa Akçay, İl Kültür Turizm Müdürü Turan Veli Akyol, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Pamukkale Üniversitesi’nden; Prof. Dr. Turgut Tok, Prof. Dr. Mithat Aydın, Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Dr. M. Salih Arçın, Araştırma Görevlisi Tolga Bakırtaş, Dr. Vedat Kurgun, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Gökçe, Aksaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Onur Alp Kayabaşı da katıldı.

Eren yeri ziyaretçileri her yıl yaptıkları gibi Eren Mezarı olduğuna inandıkları (Bazılarına göre Kurgan, bazılarına göre yatır) yapı etrafında kurbanları ile döndüler. Dileklerinin gerçekleşmesi için kurbanlarını burada kesenler, kurban kanını toprağa, dumanını havaya savurdular. Öte yandan katılımcılar, ‘topraktan alıp tarlalarına, taşından alıp ambarlarına koyma’ geleneğini de gerçekleştirdiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER