Goca Usta türkülerle anıldı

UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçilen ve ‘Goca Usta’ olarak bilinen Üç Telli Cura Ustası Hayri Dev, vefatının 4’üncü yılında türkülerle anıldı.

Goca Usta türkülerle anıldı

UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçilen Üç Telli Cura Ustası Hayri Dev, 2018 yılında tedavi gördüğü Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti. ‘Goca Usta’ olarak bilinen Hayri Dev, vefatının 4’üncü yılında Çameli’nde düzenlenen etkinlikle anıldı. ‘Hayri Anma Programı’, adını taşıyan Hayri Dev Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Programa; Çameli Belediye Başkan Yardımcısı Fethi Uğur, Milli İlçe Eğitim Müdürü Murat Uzun, siyasi partilerin temsilcileri, ilçe protokolü, merhum Hayri Dev’in çocukları; Bayram Dev, Zafer Dev ile torunu Kısmet Dev, davetliler ve vatandaşlar katıldı. Program Hayri Dev’in hayatını sanatını anlatan sinevizyon gösterisi ile devam etti. Ömrünü Çameli’nin kültürüne ve müziğine adayan Hayri Dev’in derlediği türküleri, çocukları Bayram Dev, Zafer Dev ile torunu Kısmet Dev tarafından seslendirildi.

“RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ"

Anma programında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Uzun; “UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi seçilen Hayri Dev Amcamızın türkülerini de oğullarından da dinledik. Masıt Kırığı ve ‘Çam Düdüğü’ yapımcısı ve icracısı büyük usta Hayri Dev’i bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Hayri Dev Amcamızın ismi ebediyen yaşayacak. Bu gün de evlatları O’ndan kalan mirası sizlerle paylaşmaya çalıştı kendilerine ayrıca teşekkür ederim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER