HAKKI DEREKÖYLÜ GÜZEL SANATLAR LİSESİ KOROSU AYVALIK’TA KONSER VERECEK

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek Kültür Sanat Günleri’nin programı belli oldu. 4-8 Eylül tarihleri arasındaki Kültür Sanat Günleri kapsamında 6 Eylül Perşembe Günü, Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi korosu ile Arasbaran Choir, Cumhuriyet Meydanı’nda saat 19.30’da konser verecek.

HAKKI DEREKÖYLÜ GÜZEL SANATLAR LİSESİ KOROSU AYVALIK’TA KONSER VERECEK

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde gelenekselleşen özel festivali; Kültür Sanat Günleri, bu yıl 14’üncü kez gerçekleştirilecek. Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle, Ayvalık’ta farklı sanat dallarında yapılan çalışmalar gündeme taşınacak. Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen Kültür Sanat Günleri’nde bu yıl, 25 farklı mekânda 32 etkinlik yapılacak. Sanat yelpazesini geniş tutan Ayvalık Belediyesi, müzik ve sinema gösterimi, atölye çalışmaları, resim ve fotoğraf sergileri gibi birçok etkinliği ilçe halkıyla buluşturacak. Bu yıl ki etkinlere ilçe merkezi, Altınova, Küçükköy ve Cunda Adası’nın yanı sıra köyler de dâhil edildi. Etkinlik kapsamında; Ayvalık’ın Bağyüzü, Çakmak ve Akçapınar köylerinde Türk sinemasının unutulmaz isimlerinin rol aldığı filmlerin gösterimi yapılacak.

AYAZMA’DA FOTOĞRAF SANATÇILARININ SERGİSİ AÇILACAK
Festivalin sunuculuğunu ise, tarihçi, kamu yönetimi uzmanı ve hitabet eğitmeni Gökhan Bayram üstlenecek. Program 4 Eylül Salı günü, Ayvalık Ayazmasında ‘Ayvalık’ta yaşayan fotoğraf sanatçıları sergisinin açılışı ile başlayacak. Fotoğraf sanatçıları Adil Gümüşoğlu, Arif Aşçı, Emine Berkan, Kadri Kaya, Metin Uçak, Nazım Timuroğlu, Önder Aksoy ve Zafer Tekin’in fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı saat 16.00’da yapılacak. Ayvalık’ta yaşayan sanatçılar karma resim sergisi aynı gün, Orhan Peker Sanat Galerisi’nde saat 17.30’da açılacak. İlk günün son etkinliği, Amfi Tiyatroda saat 21.00’de başlayacak olan Zeytin Çekirdekleri ve Şef Başak Doğan yönetimindeki Chromas konseri olacak.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI VE ULUSLARARASI KOROLARDAN SOKAK KONSERLERİ

Kültür Sanat Günleri’nin ikinci günü olan 5 Eylül Çarşamba günü başlayacak olan Yıldırım Alp yönetimindeki Ebru atölye çalışması 8 Eylül tarihine kadar, Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi’nde 10.30-15.30 saatleri arasında devam edecek. 5 Eylül günü, Ebru atölye çalışmasından sonra saat 16.00’da sergi açılışı ve Ney dinletisi gerçekleştirilecek. Koro festivali kapsamında Sanat Fabrikası’nda 16.30-18.00 saatleri arasında Kanada’dan gelen Freeplay Duo ekibi Workshop çalışması yapacak. Koro festivali kapsamında; Şef Duygu İnandık yönetimindeki TED Ankara Koleji Mezunları Derneği korosu, Altınova Gece Pazarında saat 19.30’da ve Altınova İskele Meydanı’nda 19.45’te sokak konseri verecek. Cunda Adası Ali Bey Kültür Merkezi’nde 20.30-22.00 saatleri arasında Belçika ve Danimarka’dan Roxorloops & Jasmin, Şef Sevgi Utma yönetimindeki Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi korosu ve İran’dan gelen Şef Nima Fatehi yönetimindeki Arasbaran Choir’in konseri düzenlenecek. Ayvalık Müzik Derneği’nin Amfi Tiyatro’da vereceği konser saat 21.00’de başlayacak. Kültür Sanat Günleri kapsamındaki Yazlık Sinema Günlerinin ilk gösterimi Bağyüzü Mahallesi’nde saat 21.00’de yapılacak ve ‘Şark Bülbülü’ adlı film gösterilecek. Bir diğer sokak konseri Sarımsaklıda düzenlenecek. Şef Berkay Yılmaz yönetimindeki Sakarya Çok Sesli Korosu saat 21.30’da Sarımsaklı AVM önünde, Bursa’dan etkinliğe katılan, Şef Levent Sezgin yönetimindeki DMD Oda Korosu Sarımsaklı Oteller Önünde saat 21.45’de sokak konseri verecek.

KANADA’DAN MİSAFİR GRUP KONSER VERECEK
Kültür Sanat Günleri’nin 3’ncü günü olan 6 Eylül Perşembe günü, Koro festivali kapsamında ilçeye gelen Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi korosu ile Arasbaran Choir, Cumhuriyet Meydanı’nda saat 19.30’da konser verecek. Kanada’dan Freeplay Duo, DMD Oda Korosu, Sakarya Çok Sesli Korosu, TED Ankara Koleji Mezunları Derneği Korosu, koro festivali kapsamında Ali Bey Kültür Merkezi’nde 20.30-22.00 saatleri arasında konser verecek. Gün içindeki bir diğer konser, Sarımsaklı Özgürlük Meydanı’nda saat 21.00’de başlayacak olan Gönül Tuna Müzik Topluluğu’nun konseri olacak. Mesut Duran Müzik Derneği Amfi Tiyatroda, saat 21.00’de konser verecek. Akçapınar Mahallesi’nde saat 21.00’de Yazlık Sinema Günleri kapsamında ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ adlı film gösterilecek.

WORKSHOP ÇALIŞMASI YAPILACAK
7 Eylül Cuma günü Sanat Fabrikası’nda, Belçika ve Danimarka’dan gelen Roxorloops&Jasmin ‘in workshop çalışması 16.30-18.00 saatleri arasında yapılacak. Küçükköy Artura Sanat Galerisi’nde saat 17.20’de Prof. Zahit Büyükişleyen, Nilay Büyükişleyen ve Uğur Çalışkan’ın, Artura Vintage Art Home Galeri’de saat 17.40’ta Mehmet Ali Doğan, Gülay Yüksel, Yağızhan Çalışkan, Sibel Payyu ve Rabia Çalışkan’ın, Galerida’da saat 18.00’de Burhan Yıldırım ve Ayşen Yıldırım’ın, Galeri Su’da saat 18.20’de Suna Tüfekçibaşı’nın ve Kıraathanede saat 18.40’ta Eray ve Simay Dinç’in sergileri açılacak.

DENİZLİLİ ÖĞRENCİLER KONSER VERECEK
Koro Festivali kapsamında; Şef Sevgi Utma yönetimindeki Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi korosu ile Şef Nima Fatehi yönetimindeki Arasbaran Choir, 18.00-19.00 saatleri arasında, Cunda Pazar yeri, Güneş Saati ve İskele Meydanı’nda sokak konserleri verecek. Koro Festivali kapsamında; Şef Orçun Berrakçay yönetimindeki Otizm Korosu ve Orkestrası 19.00-20.30 saatleri arasında Sarımsaklı Özgürlük Meydanı’nda konser verecek. Koro Festivali kapsamında; Single Singers (Hollanda-Türkiye), Şef Nima Fatehi yönetimindeki Arasbaran Choir, Şef Mahmut Abra yönetimindeki Boğaziçi Mezunlar Korosu ve Boğaziçi İkinci Bahar Korosu saat 20.30-22.00 arasında Ali Bey Kültür Merkezi’nde konser verecek. AYSAM’ın Altınova Meydanı Belediye yanındaki konseri ve Ayvalık Halk Müziğini Sevenler Derneği’nin Amfi Tiyatrodaki konseri saat 21.00’de başlayacak. Çakmak Mahallesi’nde, Yazlık Sinema Günleri kapsamında saat 21.00’de ‘Yalnız Efe’ adlı film gösterilecek. 8 Eylül Cumartesi günü, Yıldırım Alp’in 5 Eylül’de başlayıp 6 Eylül’de devam eden Ebru atölyesi, İlçe Halk Kütüphanesinde 10.30-15.30 saatleri arasında son kez gerçekleştirilecek. Yazlık Sinema Günleri kapsamında Dr. Fazıl Doğan Meydanı’nda, saat 21.00’de ‘Çıplak Vatandaş’ adlı film gösterimi yapılacak.

“KÜLTÜR VE SANATTA YEREL GÜCÜ BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”
14’üncü Ayvalık Kültür Sanat Günleri etkinliklerini kentin farklı noktalarına taşımaya özen gösterdiklerini belirten Ayvalık'ın CHP'li Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ''Kentimizin kültür ve sanatta yerel gücünü birleştirmek istiyoruz. Bu düşüncenin gayreti ile yerelde yaşayan sanatçılarımıza ağırlık verilen bir program hazırladık. Yerel sanatçılarımız, yurt içi ve yurt dışından gelen koro grupları ile Ayvalık’ın her mahallesinde, sokaklarında renkli görüntüler oluşturacağız. Ayvalık’ın yerel sanatçılarının katıldığı sergiler açacağız. Kültür ve sanatta yerel gücü birleştirirken ilçemizde ilk kez yapılacak olan koro festivali ekiplerini de ağırlıyoruz. Koro Festivalinin önümüzdeki yıllarda da Ayvalık’ta devam etmesini arzu ediyoruz. Kentimiz zaten yüzyıllardır sanatçılara ilham olmuştur ve aynı zamanda sanatçılar da Ayvalık’a çok şey katmıştır. Ayvalık’ın tanıtımında büyük rol oynayan bu organizasyonu sürdürdüğümüz için de ayrıca mutluyuz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kültür Sanat Günlerimizde farklı sanat dallarına yer vermeye çalıştık. Gelin, birlik ve beraberliğimizi sanatın ışığı altında kenetlenerek gösterelim" diye konuştu. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER