KUBAT ÇAL’DA “ÇALDI SÖYLEDİ”

Çal’da bu yıl 22’ncisi gerçekleştirilen Bağbozumu Kültür ve Sanat Festivali’nin finaline Kubat konseri damga vurdu. Festivale gelenler ünlü sanatçının çalıp söylediği şarkılarla coştu.

Çal’da 3 gün boyunca dolu dolu bir programla gerçekleştirilen 22’nci Bağbozumu Kültür ve Sanat Festivali sona erdi. Festivalin final gününe; MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, MHP ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festival’in son gününde; üzüm yarışmasına katılan üzümler konser alanında sergilendi. Yarışmanın sonuçları açıklandı ve dereceye girenler ödüllendirildi. Festivalin finalinde ünlü sanatçı Kubat, Çallılarla buluştu. Seslendirdiği şarkılarla katılımcıları coşturarak festivale damga vurdu.

EN İYİ ÜZÜM YETİŞTİRİCİLERİ ÖDÜLLERİNİ ALDI
Festival kapsamında en iyi üzüm yetiştiricisini belirlemek amacıyla düzenlenen üzüm yarışmasının sonuçları festivalin finalinde açıklandı. Yarışmada, ‘Çal Karası Kuru Üzüm’ kategorisinde İbrahim Telek birinci, Ahmet Sarıdemir ikinci, Veli Yardım üçüncü oldu. ‘Çekirdeksiz Kuru Üzüm’ kategorisinde Mehmet Arslan Şahin birinci, Emin Çetin ikinci, Mehmet Şahin Arslan üçüncü, ‘Çal Karası Yaş Üzüm’de Aynur Karagönlü birinci, Gülcan Turgut ikinci, Hamdi Tala üçüncü, ‘Çekirdeksiz Yaş Üzüm’de ise; Hüseyin Ünal birinci, Cihan Gençtürk ikinci, Kafittin Ünal üçüncü oldu. Festivalde, yayla seracılığı yapan ve domates yetiştiren üreticilere de plaket verildi. Üreticilere ödüllerini protokol üyeleri takdim etti.

“İLÇEDE MÜTHİŞ BİR HAREKETLİLİK SAĞLANDI”
Festival hakkında değerlendirmelerde bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan; “Bu tür organizasyonlar, ilçedeki sosyal hayatı hareketlendirmek ve kaynaşmayı sağlamak açısından oldukça önemli. Ben Güneyliyim. Çal bizim çocukluğumuzdan beri bildiğimiz bir yer. Üzüm burada fevkalade.  Fethi Başkan’la beraber Çal’da seracılık hareketlenmeye başladı. İlçede müthiş bir hareketlilik sağlandı. Bu gelişmeler sadece Çal için değil, çevre ilçelerinde aynı tarıma yönelmesi ve çeşitliliğin sağlanması açısından da önem arz etmektedir. Bu tür organizasyonları destekleyerek hem ilçenin hem de ürünlerin tanıtımını arttırabiliriz” dedi.

“HER SENE GELİŞEREK İLERLEYEN BİR FESTİVAL”
“Festivaller birlik, beraberlik ve kaynaşma duygusunun ön plana çıktığı organizasyonlardır” diyen MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, şunları aktardı: “Geçen sene de festival oldukça güzeldi. Ancak bu sene daha da güzel olmuş. Daha yoğun bir katılım var. Gelecek yıl çok daha iyi olacağına inanıyorum. Her sene büyüyerek, gelişerek ilerleyen bir festival. Fethi Başkanımızı da emeklerinden ötürü tebrik ediyorum.”

“TÜRKİYE’NİN EN ESKİ FESTİVALLERİNDEN BİRİ”
Festival boyunca yoğun bir katılım gördüklerini belirten Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan; “Kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak için festivalimizi geleneksel olarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Çal Bağbozumu Festivali, Türkiye’nin en eski festivallerinden biri. 1980 ile 1990 arasındaki ihtilalden sonra kesintilere uğramış. 2013’te yeniden başlayan festivali, 2014’te görevi devraldıktan sonra devam ettirdik. Gelecek yıllarda daha da güzel etkinlikler yaparak bütün vatandaşlarımıza layık olmaya çalışacağız. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üzüm yarışmasında dereceye giren kardeşlerimizi de kutluyorum” ifadelerini kullandı.

KUBAT PERFORMANSIYLA ÇAL’I SALLADI
Festivalin finalinde ünlü sanatçı Kubat sahne aldı. Konser alanını tıklım tıklım dolduran vatandaşlar, Kubat’ı büyük bir coşkuyla karşıladı. Kubat, gece boyu sergilediği performansla adeta Çal’ı salladı. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ve beraberindekiler, Kubat’ın seslendirdiği oyun havalarında oynayarak konserin tadını çıkardı.

PINAR ÇANKAYA- SERDAR KİRİŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER