MALİ MÜŞAVİRDEN KARİKATÜR SERGİSİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi Turhan Bahadır Sergi Salonu’nda kendi ismiyle bir karikatür sergisi açan Karikatürist Mali Müşavir Ekrem Kılıç, DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne verdiği özel demeçte; “Karikatürlerimde genelde; hak, eşitlik, adalet, özgürlük, barış gibi kavramları ele aldım. Bunun yanında güncel konuları da esprili bir dille çizgilerimde anlatmaya çalıştım.” dedi.

MALİ MÜŞAVİRDEN KARİKATÜR SERGİSİ

Karikatürist ve Mali Müşavir Ekrem Kılıç’ın (63) 19 Ekim Cuma günü Denizli Büyükşehir Belediyesi Turhan Bahadır Sergi Salonu’nda kendi ismiyle sanatseverlerin beğenisine sunduğu ‘Ekrem Kılıç Karikatür Sergisi’ ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Evli ve 2 çocuk babası olan Denizlili Ekrem Kılıç, karikatüre başlamasını ve sonrasındaki süreci şu sözlerle anlattı: ”Karikatür sanatına 1989 yılında cezaevinde başladım. 1990’dan sonra işim nedeniyle uğraşamadım. 2009’da tekrar başladım ve o yıldan bu yana devam ediyorum. Hobi olarak sürdürdüğüm bu uğraştan para kazanmıyorum. Karikatürlerimi bazı dergilere gönderiyorum. Evde, işten arta kalan zamanlarda çiziyorum.”

“ESERLERİMDE; HAK, ADALET, ÖZGÜRLÜK, BARIŞ GİBİ KAVRAMLARI ELE ALDIM”

Sergiye dair soruları da yanıtlayan Kılıç, “En son 6 yıl önce bir arkadaşımla karma sergi yapmıştık. İş yoğunluğundan dolayı uzun süredir sergi açamıyordum. Karikatürlerimde genelde; hak, eşitlik, adalet, özgürlük, barış gibi kavramları ele aldım. Bunun yanında güncel konuları da esprili bir dille çizgilerimde anlatmaya çalıştım. Sergiyi açarken kendi emeğimle açtım ve sponsorum yok. Bir karikatürü çizmek için iş çıkışlarında, üç akşam olmak üzere 9 saat civarında uğraşıyorum” dedi.

“OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER ALDIM”

Sergi hakkında karikatürseverlerden olumlu geri dönüşler aldığını aktaran Denizlili Sanatçı, şöyle konuştu: “Sergi açıldığı günden bu yana ziyaretçilerden güzel ve olumlu geri dönüşler aldım. Ön yargıyla geldiğini söyleyen ziyaretçiler de vardı ancak karikatürlerimi gördükten sonra fikirleri değişti. Öte yandan Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne de eleştirel karikatürlerime hoşgörüyle yaklaştıkları için teşekkür ediyorum.”

“ÇİZMEKTEN VAZGEÇMESİNLER”

Karikatürist olmak isteyenlere yönelik bir parantez açan Kılıç, “Karikatür sanatıyla ilgilenenler bu işi mutlaka devam ettirmeli. Herhangi bir nedenden dolayı yapmak ve çizmek istediklerinden vazgeçmesinler. Kendilerini engellemesinler, geciktirmesinler. Bu işi mutlaka daha çok insan yapmalı ki hoşgörü ortamı artsın. Bu doğrultuda bir kapı aralayabiliyorsak da ne mutlu bize. Ne yazık ki karikatüre Türkiye’de yeterince değer verilmiyor. Sergi açılışımızda yaklaşık 150 kişi vardı. Daha fazla kişinin olmasını isterdim. Daha fazla kişinin eserlerimi satın almasını isterdim. Sergiler olmalı, karikatürler çizilmeli, insanlar bu işe daha çok ilgi göstermeli” diye konuştu.

“İNCE BİR ZEKA ÜRÜNÜ OLAN BU SERGİYİ ÇOK BAŞARILI BULDUM”

Sergiyi yerinde takip eden ve gayet başarılı bulduğunu dile getiren ziyaretçilerden Mali Müşavir Hüsamettin Bozdağ ise şunları ifade etti: “İnce bir zeka, bir sanatçı duyarlılığı ve keskin bir toplumsal gözlemcinin ürünü olan bu sergiyi çok başarılı buldum.

Ne yazık ki ülkemizde gergin ve sıkıntılı bir toplumsal yaşam var. Gülmeye, eğlenmeye, mutlu olmaya pek zaman ve alan bulamıyoruz. Bu açıdan bakacak olursam burada kendi adıma gülümsedim ve sergiyi gezmekten büyük bir keyif aldım.”

Denizlili Karikatürist Kılıç’ın 19 Ekim’de Denizli Belediyesi Turhan Bahadır Sergi Salonu’nda açılan sergisi 25 Ekim’e kadar açık kalacak.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER