‘Menderes Yok Olmasın’ sergisi Hasköy’de yoğun ilgi gördü

Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde Hasköy Hayrettin Türkölmez Ortaokulu’nda gerçekleşen ‘6. Geleneksel Keşkek Günü ve TÜBİTAK Bilim Sergisi’ yapıldı. Etkinlik kapsamında Büyük Menderes İnisiyatifi tarafından, oluşturulan ‘Menderes Yok olmasın’ temalı resim sergisi vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

‘Menderes Yok Olmasın’ sergisi Hasköy’de yoğun ilgi gördü

Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde Hasköy Hayrettin Türkölmez Ortaokulu’nda gerçekleşen ‘6. Geleneksel Keşkek Günü ve TÜBİTAK Bilim Sergisi’ düzenlendi. Etkinliğe; Sarayköy Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Etkinlik kapsamında yaklaşık 500 kişiye keşkek ikramı yapılırken, öğrencilerin oluşturduğu yaklaşık 15 proje de sergilendi. Okul bahçesinde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Büyük Menderes İnisiyatifi tarafından kirliliğe dikkat çekmek amacıyla, oluşturulan Büyük Menderes’in önceki ve şimdiki durumlarının yer aldığı yaklaşık 30 resim de sergilendi. ‘Menderes Yok olmasın’ temalı resim sergisi, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

“İYİ BİR İZLENİMLE AYRILDIM”

Sergi hakkında konuşan Büyük Menderes İnisiyatifi sözcülerinden Cevat Uçman, “Bölge insanı, daha önce ÇET raporunu protesto etmişti. Halk bilinçli ve bu yüzden sergimize ilgi de büyük oldu. Ben 29 yıldır bu işin içindeyim. Jeotermal santral ve olumsuzluğu bunları vatandaşlara anlattık. Jeotermal kaynakların kullanımı konusunda 3 kategoride malzeme var. Birinci grup malzeme konusu en iyisi ve en yüksek maliyeti var. 2 ve 3’üncü gruptakiler daha ucuz ve sağlıksız. Bu bölgeye getirilmeye çalışılan 2 ile 3’ünü grup arasında değerlendirilebilecek malzemelerdir. Bir diğer husus ise ‘tekrarbasma’ adı verilen reenjeksiyondur. Bu olay; suyun yer alına salınması işlemidir. Burada yer altının kabul edilmesi şart vardır. Bölgede motor gücüyle zorla yer altına basılması tekniği uygulanıyor. Bunun da yer altındaki dengeyi bozacağı yönünde konuşmalar var. Onu protesto ettik. Tekke Hamam Bölgesi’nde yaklaşık 300 megavatlık üretim yapıyor. Toplam yer altından çekilen su miktarı saatte 5 bin tondur. Bu 5 bin ton suyun bin tonu kayıp olarak değerlendirilirse; 4 bin tonu zorla basılıyor. Ayrıca burada bir firmanın uyguladığı reenjeksiyon derinliği 500-600 metredir. Bu derece yüzeysel olması toprağın verimliğinin kısa sürede bozulması durumundadır. Bu çok tehlikeli ve o bölgedeki topraklar yok olacaktır. Hasköy ve Karakıran Mahallesi’nin duyarlı olmasını bu sergide anlattık. İyi bir izlenimle ayrıldım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER