Narperi’nin Bileziği izleyiciyle buluştu

Yönetmenliğini Jale İncekol’un üstlendiği, çekimlerini Bozkurt Sazköy Mahallesi’nde gerçekleştirdiği ve Bozkurtlu kadınların kamera karşına geçtiği ‘Narperi’nin Bileziği’ filminin galası yapıldı.

Narperi’nin Bileziği izleyiciyle buluştu

Yönetmenliğini Jale İncekol’un üstlendiği, çekimlerini Bozkurt Sazköy Mahallesi’nde gerçekleştirdiği ‘Narperi’nin Bileziği’ adlı filmde 2’si profesyonel 8 oyuncu ve 10 gönüllü eğitimci kamera karşısına geçti. Uzun metraj dokümanter drama türündeki belgesel filmi, Denizli Büyükşehir Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen gala gecesinin ardından izleyiciyle buluştu. Üreten kadını ve kadının değerini anlatan filmin gala gecesine; Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’in yanı sıra, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Bozkurt Kaymakamı Tayyar Emre Mahmutoğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Oktay Mersin, Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD) Başkanı İbrahim Şenel, filme ve galaya sponsor olan firmaların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Gala öncesi Bozkurt Kadın Kooperatifi üyelerinin film çekimleri sırasında ürettiği el emeği kolyeler, nazarlıklar da satışa sunuldu.

“HEYECANLIYIZ”

Gösterim öncesinde açıklamalarda bulunan Bozkurt Belediyesi Başkanı Birsen Çelik; “Heyecanlıyız. Çünkü bir senelik bir emeğin sonucunu bugün hep beraber izleyeceğiz. Bizim için önemli. Sadece kadın temasının olması önemli değil, Bozkurt’taki köylü kadınların amatörce katkı koymaları çok önemli. Kadının gücü, kadının üretimdeki yeri önemli. Kadının ayaklarının üstünde tek başına nasıl durduğunu gösteren masalsı bir film oldu. Dilerim herkes beğenir. Jale İncekol ile ‘Okulum Açılsın’ projesinde beraber olmuştuk. Orada da beraber çok güzel işler çıkarmıştık. Bozkurt Belediyesi olarak Sazköy Mahallesi’nde çekilen ve Bozkurtlu kadınların oynadığı bir kadın filmine sponsor olmak, bizim için bir övünç kaynağı” diye konuştu.

“BÜTÜN GÜZEL YÜREKLİ İNSANLAR BİR ARAYA GELDİ”

Hem GESİFED hem de Denizli Soroptimist Kulübü olarak filme destek verdiklerini ifade eden GESİFED Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve Denizli Soroptimist Kulübü üyesi Özlem Köseoğlu; “Aslında biz, gala destekçisiyiz. Filmin destekçileri çok farklı. Kooperatifin destekçileri çok farklı. Hepsi çok güzel yürekli insanlar. Bütün güzel yürekli insanlar bir araya geldiler, güzel yürekli insanlar da izlemeye geldiler” dedi.

 “KADINLARIN ÇALIŞMA HAYATINA KATILMASI BÜYÜK ÖNEME SAHİP”

Gala destekçilerinden GESİFED Başkanı Oktay Mersin, “Kadınların çalışma hayatına büyük oranda katılması ve daha aktif rol alarak girişimci faaliyetlerde bulunmaları, gelişen ekonomi için büyük bir öneme sahiptir. Toplumun ekonomik ve sosyal kalkınmasında, refah seviyesinin artmasında üretmeye dayalı bir büyüme gerçekleşmesinde, demokrasi kültürünün gelişmesinde, cinsiyet ayrımı yapılmadan çalışmak bizim için gerçekten çok önemli. Kadınların toplum içindeki konumlarının her bakımdan iyileştirilmesi sadece o toplum için değil, aynı zamanda söz konusu toplumun yer bulan coğrafya içerisinde önem taşımaktadır. Bozkurt Kadın Kooperatifi’nin oluşmasında, gelişmesinde emeği geçen herkese, özellikle bu belgesel filmi gerçekleştiren Yönetmen Jale İncekol ve ekibini yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

“FİLME ÇOK EMEK VERDİK”

Çok mutlu ve heyecanlı olduğunu ifade eden Yönetmen Jale İncekol; “Filme çok emek verdik. Filmi, 2021 yılı haziran ve temmuz aylarında Bozkurt İlçesi’nin Sazköy Mahallesi’nde çektik. 2’si profesyonel 8 oyuncu, 16 Bozkurt Kadın Kooperatifi Üyesi kadın, 10 eğitimciyle beraber kamera önünde yer aldılar. Filmi onlarla beraber yaptık. Pandemi nedeniyle kapanmaların olduğu dönemin sonrasında bir arada olmayı çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardı. Bir arada olduğumuz için çok iyi hissettik. Sanıyorum bizim o hislerimiz filme yansıdı. Filmin montajı biraz uzun sürdü, yaklaşık 6 ay aldı. Bizim o pozitif hislerimiz, perdeye yansıdı diye düşünüyorum” diye konuştu. Daha sonra Başkan Çelik, Narperi’nin Bileziği filmine destek verenlere hediye ve plaket takdim etti. Yönetmen İncekol, film ekibini ve oyuncularını sahneye davet ederek herkese teşekkür etti.

“KADIN İSTEDİĞİ ZAMAN HER ŞEYİ YAPIYOR”

Çok mutlu olduklarını ifade eden GESİFED Saymanı Şule Yılmaz; “GESİFED olarak zaten bünyemizde 3 tane kadın derneğimiz var. Her zaman kadınla ilgili olan çalışmalarda olmaya çalışıyoruz. Kadının ekonomide ve sosyal hayatta olması, beni çok mutlu ediyor. Bu projede olmaktan da gerçekten çok mutluyuz. Kadın istediği zaman her şeyi yapıyor” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER