ORANTISIZ BİR ÖZVERİYLE …

ORANTISIZ BİR ÖZVERİYLE …

Toplumsal bilinci ve aydın sorumluluğu ile inandıklarını yaşamak adına kesintisiz olarak 35 yıldır ‘Orantısız Bir Özveriyle’ üretime devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sıra dışı ve şaşırtıcı öyküsüdür anlattıklarımız, anlatacaklarımız.

Ben bu serüvenin içine 1993 yılında dahil oldum. Tamda Belediye Tiyatrosundan Şehir Tiyatrosu’na geçiş dönemi Belediye Meclisi’nden çıkan iki sayfalık bir kararla …

Az gittik, uz gittik dere tepe düz gittik, dönüp bir baktık ki tam 25 yıl yol gitmişiz. Her geçen yıl bir öncekinden daha önemli işler yaparak geldik bu günlere... Denizli Büyükşehir Belediye Tiyatromuzun bu zorlu yolculuğuna umarım; halen Anadolu’da perde açmayı ‘rağmen ve inatla’sürdüren tiyatro emekçilerine, yılgınlığa düştükleri anlarda umut aşılayan bir rehber olur.

Denizli Büyükşehir Belediye Tiyatromuz 35 yılda, bölgemizde ve Ülkemizde tiyatronun ışığını binlerce yıl sonra yeniden çoğaltan ve yayan kültür ocağı oldu. Bu ocağın ışığını hep ferli tutan, tüm tiyatromuzun emekçilerinin 35 yıl önce bu fenerin alevlenmesine liderlik eden o dönem Belediye Başkanımız Ziya Tıkıroğlu ve tabii ki de Sadık Aslankara ,  Ali Özkurt, Metin Balay, Tahsin Önal, Tamer Şarkaya, Deniz Kaptan…  Daha nice adını sayamadığım amatör olarak bu şehrin sanat neferi olmuş, siz oyuncu arkadaşlarım sizler olduğunuz ve perde açtığınız sürece daha nice 35 yıllar olacaktır.

Bu ışığı, başta kent merkezi olmak üzere, merkeze uzak semtlerde, ilçe, mahalle, yakın illerde, bölge turnelerinde, ulusal ve uluslararası festivallere kadar ‘soğuk sıcak demeden hastayım yorgunum demeden’ yaymaya çalışan tüm Denizli Büyükşehir Belediye Tiyatromuzun emekçilerine; binlerce yıldır ayakta duran sanatın merkezi olan Laodikya’daki, Pamukkale’deki daha sayamadığımız tiyatro yapıları adına, iyilik güzellik ve bilgi adına, sanatın sonsuzluğu içinde yer alan emek adına selam olsun.
‘Ne var ne çok’ Bizleri soracak olursanız keyfimiz yerinde sayılır. 35 yılımızı kutluyoruz ve sizlerle olduğu gibi ‘Önce insan’ diyerek üretmeye devam ediyoruz. Tiyatro kendi ülkesinin gerçeğine yaslanmalı düşüncemizden, insanımızı ve gerçeğimizi insanca yansıtma iddiamızdan vazgeçmedik. İçtenliksizliğe, sahteye, takma olana, halkınatepeden bakana rol vermiyoruz elden geldiğince. Bu yüzden sahnemizi bile seyirci koltuklarımızla aynı hizadayız.  Çünkü sizlerle de böyle ürettik. Böyle gitmeye de kararlıyız. Dilerim son nefesimize kadar sürdürmekte karalı olduğumuz emeklerimizde kubbede hoş bir seda olarak kalır. Çekilen onca zahmet böyle olması karşılar öyle değil mi?

35 yıl olunca yürünen yol, anıları’ da o denli oluyor elbette. Ancak hep güzel anılar mıdır yaşanan? Hep alkış mı duyduk?...  Sizce?

Ülkemizde tiyatroya adanmış yaşamlar için, belki de yaşanan kötü anılar, bu zor yolun üzerindeki olmazsa olmaz engellerdir, kim bilir?

Bedeli bazen yüreklerde fay kırılmaları ya da yaşam sahnesindeyken erken final yapmak olsa da… Belkide bu yolun çekiciliği büyüsü buradadır kimbilir? Yeniden dünyaya gelsem aynı yolu tekrar yürürmüydüm? Hayır diyemiyorum. Belki de koşardım…

Tiyatro: İnsanlık tarihinin en eski sanatı, insanın var oluşuyla doğmuş, güneşin doğuşu ve batışıyla,mevsimlerin dönüşü, insanların dönüşü, iktidarların dönüşü, dünyanın dönüşüyle oluşan bir sanat…

Denizli tarihin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, farklı uygarlıkları bir arada yaşatmış, ilk çağlardan günümüze dek hepsinin izlerini tek tek bugüne taşımış ve bize emanetlere doğurmuş bir kent Denizli….

Bereketli topraklarıyla, zengin kültür mirasıyla ve gökkuşağının renkleri kadar çeşitli insanlarıyla ilk çağlardan, ilk insanlardan bugüne bir kent….

İnsanoğlunun ilk tiyatral faaliyeti doğa olaylarıyla ve insan doğasıyla paralel gelişmiştir. Yani aslında ilk tiyatro faaliyetlerinin kaynağı doğanın döngüsüdür.

Şimdi tarihin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bu kentle insanlık tarihinin en eski sanatı Tiyatro’ya gelirsek….

Bizler; yaşadığımız toprakların emanetini unutmadan, zeytin ağacı kadar eski, dayanıklı, verimli,kutsal bir sanatı bu güzel Denizlimizde yaşatmaya çalışıyoruz.

Tiyatronun öldüğünü söyleyenlere inat; insanlar, medeniyetler, mevsimler ve bu kent var oldukça bu kentin tiyatrosu da var olacaktır. Ama ne güzel bir Şehirde yaşıyoruz ki bu kentte tam 32 yıldır ‘Uluslar Arası Amatör Tiyatro Festivali’ yapılıyor ve Dünyanın ‘Amatör Tiyatrolar Başkenti’ seçilmiş bir kent 32 yıl önce başlayan festivalimiz her yıl daha güzele daha iyiye doğru yol alıyor bu yıl toplam 18 gruba ev sahipliği yapılacak bunların 6 tanesi Uluslar Arası guruplar 12 tanesi Ulusal gruplar 05  Mayıs ‘ta başlayıp 13 Mayıs’ ta sona erecek tabiî ki bir kenti tanıtmak istiyorsanız Festivallerin önemi çok büyük Biz bu yıl aslında tam bir ay gibi bir süreçte tiyatro cümbüşü yaşatacağız Denizli’mize  16 Nisan 23 Nisan ‘2 inci Ulusal çocuk Tiyatro Şenliği’ ilçelerimizle beraber çocuklarımızla kutlayacağız Gençlerlede 23 Nisan 30 Nisan ‘4’üncü Liseler Arası Tiyatro Şenliği’ni kutlayacağız.
Bizler çok mutluyuz Denizli’de yaşamaktan ‘Sanata Evet’ diyen Sanat elçisi bir Başkanım Sayın Osman Zolan’la  çalışmaktan bütün ülkeye örnek bir Sanat anlayışı olan ve yakında hizmete girecek olan çok güzel bir kültür merkezine imza attığı için En uzak mahallelere bile gidilecek tiyatro ile deyip bizi cesaretlendirdiği için o küçücük çocuklarımıza tebessüm olduğu için sadece bir Şehirde asfalt, su, alt yapı, …..değil de sanat ve sporun da olduğunu ve bunlarında olacağına inandığı için ve tabi ki de beklide yıllar sonra soracaklar Şehir Tiyatrosunu kim kurdu diye ve diyecekler ki Osman Zolan çünkü bu şehirde yıllardan beri Amatör bir ruhla ilerleyen Şehir Tiyatrosu artık profesyonel bir yapıya sahip oluyor yeni Nihat Zeybekci Kültür Merkezi’yle beraber…

Bizler; tiyatro emekçileri bu yeryüzü cennetinde gök kuşağı renkleri kadar çeşidi ve aydınlık bir yaşam  için….. ‘Sanata Evet’ …. diyoruz Dünya Tiyatrolar Günümüz kutlu olsun ……. Alkışlar Seyircimize..

            **                              **                              **

Bu sezonki oyunlarımız: Aşkımız Aksarayın En Büyük Yangını, Kahvede Şenlik Var, Kamyon, Dünyanın Ortasında Bir Yer, Töre, Müsadenle Şekspir, Türkmen Düğünü, Söz Sende, Kadın Hikayeleri, Buzlar Çözülmeden, Masallar Diyarı, Bonbon İle Şeker

Haftanın 7 günü bu şehir de tiyatro yapılıyor. Hedefimiz bu sezon 75 bin seyirciye ulaşmak.

Dünya Tiyatro Günü Haftası’nda

24 Mart: Kahvede Şenlik Var

25 Mart: Dünyanın Ortasında Bir Yer

26 Mart: Müsadenle Şekspir

27 Mart: Söz Sende      Saat: 10:30

Kadın Hikayeleri  Saat:  14.00

Aşkımız Aksarayın En Büyük Yangını   Saat: 20:00


Denizli Büyükşehir Belediyesi

Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni

HAKAN KURT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER