PADAM öğrencileri Buldan’ı gezdi

Dünya’nın farklı coğrafyalarından lisans ve lisansüstü düzeyinde öğrenim görmek için Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (PADAM) öğrencileri, Buldan İlçesini ve Tripolis Antik Kenti’ni gezdi.

Dünya’nın farklı coğrafyalarından lisans ve lisansüstü düzeyinde öğrenim görmek amacıyla Denizli’ye gelen ve Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (PADAM) öğrenimlerini sürdüren yaklaşık 80 öğrenci, dokumanın başkenti olarak bilinen Buldan İlçesi’ni ve Tripolis Antik Kenti’ni gezdi. Öğrencilerin Denizli’ye alışmasını kolaylaştırmak ve kültürünü tanıtmak amacıyla Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından organize edilen programa; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PADAM Müdürü Öğretim Görevlisi Dr. Erdost Özkan, PADAM Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Mehmet Sarıköse, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Fatih Mehmet Demir, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

“TRİPOLİS, 2,5 KİLOMETREKARELİK BİR ALANA SAHİP”

Tripolis Antik Kenti’ni ziyaret eden PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Tripolis Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, kazı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Antik kentte 2013 yılından beri kazı çalışması yapıldığını belirten Doç. Dr. Duman, kentin yaklaşık 2,5 kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu, bunun sadece yüzde 5'lik kısmında kazı ve restorasyon çalışması yapıldığını belirtti. Planlı bir şehircilik örneğinin görüldüğü antik kentteki ilk yerleşim izlerinin; M.Ö. 5500’lü yıllardan başlayarak MS. 13. yüzyıla kadar devam ettiğini belirten Doç. Dr. Duman, doğal afetler sonucu zamanla toprak altında kalan kentin, kazı çalışmalarıyla oldukça sağlam bir şekilde gün ışığına çıkartıldığını ifade etti.

PROF. DR. BAĞ, ÖĞRENCİLERLE ‘DAMAT HALAYI’ OYNADI

Farklı ülkelerden gelen öğrenciler, gezi sırasında antik dönemde halkın toplanma ve ticaret alanı olarak kullandığı kentin agorasında müzik eşliğinde ülkelerinin danslarını sergilerken; Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte ‘Damat Halayı’ da oynadılar.

ÖĞRENCİLERE BULDAN DOKUMASI HEDİYE EDİLDİ

Antik kent gezisinin ardından program, Buldan İlçesi’ne yapılan ziyaret ile devam etti. Buldan Belediyesi yetkilileri tarafından Buldan Belediye El Sanatları ve Kültür Merkezi bahçesinde öğrencilere yöresel Buldan simidi ve çay ikram edildi. El dokuma tezgahlarını ve Kültür merkezinde yer alan diğer atölyeleri yakından inceleme fırsatı bulan öğrenciler, dokuma tezgahının başına geçerek buldan bezinin nasıl dokunduğunu deneyimleme fırsatı buldu. Belediye tarafından öğrencilere Buldan el dokuması ürünleri hediye edildi.

“ÜLKEMİZİN KÜLTÜRÜNÜ DE ANLATACAĞIZ”

Program boyunca tüm öğrencilerle yakından ilgilenen ve geziye ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Bağ, “Lisans veya lisansüstü eğitimlerinin tamamını Pamukkale Üniversitesi’nde almak için Dünya’nın farklı coğrafyalarından gelen değerli öğrencilerimize eğitim hayatları süresince bu tür programlarla pozitif bilimlerin yanında ülkemizin kültürünü de anlatacağız. Düzenlediğimiz bu tür sosyal etkinliklerle öğrencilerin yerel halk ile buluşmasını sağlayarak, ülkemizle daha sıkı bağlar kurabilmelerine katkı sunuyoruz. Türk kültürünü sınırlarımızın ötesine taşıyacak öğrencilerimize bu amaçla, iyi eğitim almalarının yanında tarihimizi ve kültürümüzü de tanıtmak istiyoruz” dedi. Etkinlik, günün anısına tarihi Buldan sokaklarında gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER