Pamukkale aşkını şarkıya döktü

Sema - Abdurrahman Karamanlıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yusuf Pehlivan, UNESCO’nun Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale’ye olan aşkını besteye döktü. Yaklaşık 28 yıldır beste yaptığını belirten Pehlivan, ‘Pamukkale’de Seni Bekliyorum’ adlı şarkının bölgenin tanıtımına da katkı sağlayacağını belirtti.

Denizli’de yaşayan ve UNESCO’nun Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale’ye aşık olan Sema - Abdurrahman Karamanlıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yusuf Pehlivan, aşkını dizelere döktü. Şiiri yazan ve ardından da besteleyen Pehlivan, ‘Pamukkale’de Seni Bekliyorum’ adlı şarkısını müzikseverlerle buluşturdu. Konuya ilişkin açıklama yapan ve müziğin aileden geldiğini belirten Pehlivan; “Devrent Deresi türküsünü benim babaannem ve teyzemin kızları beraber yazmışlar. O zamanlar ağıt vardı. Ailemde hala yazanlar var. Ben de o yoldan gitmeye çalışıyorum. Fırsat buldukça yazıyorum. 60 yakın şiirim var ve bunu kitap haline getirdim. Denizli yöresine ait 20 civarında türküm var. Türkü, şiir ve tiyatro alanında çalışmalar yapmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.

“AMACIM PAMUKKALE’Yİ TANITMAK”

İlk bestesini askerlik yaparken yazdığını belirten Pehlivan; “ Buldan’ın Derbent Köyü’nde doğdum. Eğitimimi tamamladıktan sonra Tarih Öğretmeni oldum.  Çeşitli yerlerde öğretmenlik yaptım şuanda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım.1992 yılında askerliğimi İskenderun’da yaparken ilk bestemi yazdım. Orada güzel bir sahil var. ‘Gülcihan’ aslı eserimi orada kaleme aldım. Daha sonra askerden gelince Denizli’de bulunan Pamukkale’yi tanıtmak istedim. Çünkü Pamukkale dünyanın en güzel yerlerinden biri. Öyle bir beste yapmalıyım ki dünyada duyulsun istedim. ‘Pamukkale’de Seni Bekliyorum’ adlı şarkıyı yazdım. Fatih arkadaşımızla müziğini yaptık sonrada Malik Hocamız seslendirdi” ifadelerini kullandı.

“BESTEYİ SEVEREK OKUDUM”

‘Pamukkale’de Seni Bekliyorum’ adlı şarkıyı seslendiren Malik Sabancı; “Denizli’nin Buldan İlçesi’nde yaşıyorum. Müziği seviyorum. Zaman zaman yerel ve ulusal kanallarda program yapıyorum. Bu güzel besteyi severek okudum. Yusuf Hocam bana eseri getirdi. İnceledim ve sonrada seslendirdim. Pamukkale’yi anlatan bir şarkı. Sözlerinde bir aşk hikâyesi yatıyor. Sözleri çok anlamlı. Pamukkale’nin tanıtımına faydamız olursa ne mutlu” dedi.

PEHLİVAN’IN DİĞER ESERLERİ

Öte yandan Yusuf Pehlivan’ın başlıca eserleri şunlar: “Pamukkale’de Seni Bekliyorum, Gülcihan, Bir Çiçek Diktin Kalbimin İçine, Bozdağ’da Kayarken Gördüm Seni, şiirlerinin yer aldığı ‘Benim Anadolu’m’ adlı şiir kitabı, 4 tiyatro eseri ve 20’ye yakın Denizli yöresine ait türküsü bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 12:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Pehlivan
Yusuf Pehlivan - 1 ay Önce

Bu proğramın hazırlanmasında emeği geçen başta Serkan Bey ve Kameraman Ozan Akakça olmak olmak üzere;Piyanist Fatih Gezgin ve Şarkıyı yorumlayan Malik Sarıoğluna ve Tüm Drt çalışanların teşekkür ederim.

SIRADAKİ HABER