PAÜ'DE DEFİLELİ BULDAN TANITIMI YAPILDI

PAÜ'DE DEFİLELİ BULDAN TANITIMI YAPILDI

PAÜ’de bu hafta Buldan İlçesi tanıtılıyor. PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtım günlerinin açılışında; PAÜ Buldan Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından kendi tasarladıkları ürünler mini defileyle tanıtıldı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, ilçe belediyeleriyle önemli bir projeyi hayata geçirdi. Her hafta bir ilçenin PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde tanıtıldığı ‘İlçe Tanıtım Günleri’ etkinliği yoğun ilgi görüyor. İlk olarak Çameli İlçesi’nin yer aldığı ‘İlçe Tanıtım Günleri’nde, Çivril ve Çal İlçeleri’nin ardından Buldan ilçesi de öğrencilerle buluştu. PAÜ Buldan Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin tasarımlarlarıyla oluşturulan defileyle muhteşem bir açılış yapılan tanıtım günlerine; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcıları, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, protokol üyeleri ve davetliler katıldı. Buldan yöresine ait ürünler açılan standlarda akademisyen ve öğrencilere sergilendi. Rektör Bağ ve Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, kurdele kesiminin ardından Buldan’ın izlerini taşıyan ve Buldan kültürünün tanıtıldığı standları gezdi. Standları gezen Rektör Bağ, tarihi dokuma tezgâhının başına geçti ve dokuma yapmaya çalıştı. Tanıtım günlerinde ayrıca Rektör Bağ’a üzerinde isminin yazılı olduğu Buldan’a özgü poşu hediye edildi.

“BULDAN TANITILMAYA DEĞER BİR İLÇE”

Her hafta ‘İlçe Tanıtım Günleri’nin açılışını ilçe belediye başkanlarıyla birlikte gerçekleştiren Rektör Bağ; “Biz bu hafta programımızın dördüncüsünü Buldan’la gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimiz tatile girene kadar hazır olan ilçelerle programımıza devam edeceğiz. Öğrencilerimizin sadece kampüs hayatına bağlı kalmadan Denizli’yi tanımalarını amaçlıyoruz. İlginin giderek arttığını görüyoruz. Hafta sonları tanıtımını yaptığımız ilçelere öğrencilerimizi götürüyoruz. Bu güzellikleri bizzat yerinde görmelerini sağlıyoruz. Buldan çok farklı bir konseptle program hazırladı. Öğrenciler kendi hazırlamış oldukları ürünleri sergilediler. Biz projeye en uzak ilçelerden başlamıştık ama aslında proje fikri ilk olarak Buldan’da çıkmıştı. Buldan ilçesi diğer ilçelerimiz gibi tanıtılmaya değer bir ilçe. Ben Buldan Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BULDAN ÇOK ÖZEL BİR YER”

İlçe hakkında bilgiler aktaran Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; “Denizli’yi bir marka yapmaya çalışıyoruz ama Denizli sadece Merkez’den oluşmuyor. Denizli markasını güçlendirip pekiştireceksek bunun içine ilçeleri de eklemeliyiz. Bu nedenle ‘İlçe Tanıtım Günleri’ etkinliği oldukça büyük öneme sahip. Buldan’da her şey var. Bütün bu güzellikleri öğrencilerin tanıması da bizim için çok önemli. Buldan çok özel bir yer. Bu anlamda Rektörümüzün fikri çok güzel geldi. Bizde elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

DEFİLE GÖZ DOLDURDU

Buldan Kız Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Bölümü öğrencileri kendi tasarladıkları ve diktikleri Buldan’a özgü yöresel kıyafetleri sergilediler. Rektör Bağ ve Başkan Gülbay başta olmak üzere tüm katılımcılar defileyi pür dikkat izlediler. Kıyafetlerin ve mankenlerin göz doldurduğu defilenin finalinde kırmızı beyaz renklerin hakim olduğu, üzerinde ay ve yıldız bulunan tasarım bir kıyafetle sahneye çıkan manken katılımcılardan büyük alkış aldı. Buldan Kız Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. İsmail Çeviş, öğrencilerin bu defileye bir haftada hazırlandıkları ve Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin geçmişten bugüne kadar stokladıkları kıyafetlerin arasından seçim yaptıklarını belirtti. Doç. Dr. Çeviş; “Defileyi 20’ye yakın öğrenciyle gerçekleştirdik. Yüksekokulumuzda hocalarımızın da katkısıyla, Denizli’nin tüm ilçelerinin yöresel kıyafetlerinin üretimi söz konusu.  Rektörümüz tarafından tanıtım günlerinde görevlendirilmek benim için büyük bir onur” ifadelerine yer verdi.

ÖNCE TANI SONRA GEZ

Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘İlçe Tanıtım Günleri’ kapsamında 17 Aralık tarihine kadar Buldan ilçesinin tanıtıldığı standları gezecek öğrenciler, hafta sonu tanıtım gezisiyle sergide gördükleri güzellikleri yerinde görme fırsatı bulacak. Sergide geziye isimlerini yazdıran öğrenciler gezi kapsamında ilk olarak Buldan Belediye Başkanlığı’nı ziyaret edecekler. Öğrenciler, Buldan Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde kahvaltının ardından Belediye El Sanatları ve Kültür Merkezi, 14 Mayıs Tekstil Çarşısı, Dokuma Pazarı Sokağı ve Eski Konakları içinde barındıran Buldan Kent Gezisini gerçekleştirecekler. Buldan Yayla Gölü’nü gezen öğrenciler öğle yemeğinin ardından son olarak Tripolis Antik Kenti’ni görecekler ve Denizli’ye dönüş yapacaklar.   

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER