PAÜ’de Türklerin tarihine yolculuk yapıldı

Pamukkale Üniversitesi, Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Çal Yöresi Derneği işbirliği ile Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Türklerin Ortak Belleği; Kaya Resimleri’ adlı panel gerçekleştirildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) ve Çal Yöresi Derneği işbirliği ile ‘Türklerin Ortak Belleği; Kaya Resimleri’ adlı panel yapıldı. PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde; Çivril, Çal ve Bekilli İlçeleri’nde bulunan kaya resimleriyle Türklerin tarihine yolculuk yapıldı. Etkinlikte resimlerin, tarihsel anlamı ve aidiyeti bakımından akademisyenler tarafından ele alınması ve Denizlilerde bir farkındalık oluşturulması amaçlandı. Panele; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Çal Belediye Başkanı Fethi Akçan, Bekilli Belediye Başkanı Mustafa Çoban, AYSİAD Başkanı Mahmut Çatlık, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Karatay, Araştırmacı, Yazar, Gezgin Ümit Şıracı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan PAÜ Öğretim Üyesi ve Çal Yöresi Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Bülent Topuz; “Kaya resimleri Türklerin binlerce yıllık tarihini barındırıyor. Moğolistan’dan Ege kıyılarına kadar uzanıyor. Adeta bir kültürel miras. TRT’de yapılan bir belgeselle gündeme gelen Çivril İlçesi Özdemirci Mezarlığı’ndaki tamgalar gerçekten oldukça önemli. Daha sonra Çal İlçesi’nde de kaya resimleri bulundu. Türkler tarih boyunca buralarda iz bırakmıştır. Bu resimler Türklerin kendini ifade ettiği yazıtlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunların akademisyenler tarafından ele alınıp sahip çıkılması gerekiyor. Türk arkeolojisi tarafından önemli yapıtları görmezden gelemeyiz” dedi.

“TÜRK BENLİĞİ KOLAY OLUŞMUYOR”

AYSİAD Başkanı Mahmut Çatlık; “Milletleri millet yapan tarihleridir. Bizler AYSİAD olarak Türk tarihiyle ilgili her çalışmanın içerisinde yer almak istiyoruz. Özellikle gençlerimize tarihi doğru aktarmak gerekiyor. Akademisyenlerin ele alıp ve doğru yorumlamaları gerçekten önemli. Türk tarihi 4500 yıllık bir tarih. Türk benliği kolay oluşmuyor. İlk devleti kuran, ilk anayasayı hazırlayan, ilk yazıyı yazan biz Türkleriz. Milletleri millet yapan sanatı ve tarihidir” şeklinde konuştu.

“KAYA RESİMLERİNİ ANLAYAN VE ANLATAN ÖRNEK BİR ÜNİVERSİTE OLACAĞIZ”

Kaya resimlerinin atalarımız hakkında derin bilgiler verdiğini belirten PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan; “PAÜ olarak böyle bir etkinlik burada kalmamalı. Sempozyumla bu konuyu tekrar genişçe ele almalıyız. Türk demek tarih demektir. Tarihimizi doğru bir şekilde ele almalıyız. Kaya resimlerini anlayan ve anlatan örnek bir üniversite olacağız. Kaya resimleri atalarımız hakkında derin bilgiler vermektedir. Onlar bir mektuptur ve bu mektupları akademisyenler bizlere, öğrencilere aktarmalıdır” dedi.

“KAYA RESİMLERİ BİZLERE BIRAKILAN NOTLAR VE MEKTUPLARDIR”

Panelde açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Karatay; “Türk tarihi oldukça önemlidir. Bizlere birçok miras bırakılmıştır. Bu mirası doğrudan doğru bir şekilde aktarmalıyız. Kaya resimleri bizlere bırakılan notlar ve mektuplardır. Türk tarihi araştırılması gereken üzerine kafa yorulacak bilinmezliklerle doludur” diye konuştu.

“DENİZLİ’Yİ YAKLAŞIK 15 YILDIR TARIYORUZ”

Araştırmacı, Yazar, Gezgin Ümit Şıracı; “Aslında yıllardır beklenen bir paneldi. Denizli’de üzerine konuşulması gereken birçok yer var. Biz Denizli’yi yaklaşık 15 yıldır tarıyoruz. Son olarak Çal İlçesi’nde çok geniş bir alan bulduk. Bekilli İlçemizde bu konuda önemli bir yere sahiptir. Kaya resimlerini akademik yorumlara açılmalı” dedi.

“İLÇEMİZİN KONUŞULMASI BİZLERİ MUTLU EDİYOR”

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan; “Böyle bir panel düzenlenmesi oldukça önemli ilçemiz adına. İlçemizin konuşulması bizleri mutlu ediyor. Çal tarihiyle, yaşanmışlıklarıyla üzerine çok konuşulacak bir ilçe. Çal hak ettiği yere gelecektir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER