PAÜ’lü öğrenciler Buldan’ı gezdi

Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencileri, Buldan’ın tarihi yerleri gezdi.  BELKÜM’de Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i ziyaret eden geleceğin tarihçileri, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel el dokumaları ve kültür mirası evleriyle ilgili bilgi aldı.

PAÜ’lü öğrenciler Buldan’ı gezdi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fin-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Bölüm Farabi Koordinatörü Murat Orhun, Öğretim Üyesi Gülseren Mutlu rehberliğinde gerçekleştirilen Buldan gezisinde yüksek lisans ve doktora öğrencileri, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerinde yerinde gördü.

İlk olarak kazı çalışmaları devam eden Tripolis Antik Kenti’ni ziyaret eden öğrenciler, daha sonra BELKÜM’de Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in konuğu oldu.

Başkan Şevik, doktora öğrencilerine ilçenin geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan dokuma kültürü, kültür mirası ve özgün mimarisiyle dikkat çeken evleri ile doğal güzellikleriyle ilgili bilgi verdi. Öğrencilere “Dokumanın Başkenti Buldan” adlı kitabını imzalayan Başkan Şevik, ilçenin geleneksel el dokuması ürünlerinden hediye etti. Buldan dokumasının dünü ve bugününün sergilendiği eski cezaevini gezen öğrenciler, Doğa harikası Süleymanlı Yayla Gölü’nü de görme imkanı buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER