Şair Eşref Anıtı Acıpayam’a yeniden dikildi

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde yol çalışmaları nedeniyle kaldırılan Şair Eşref Anıtı, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ilçe girişine dikildi. Denizli Mimarlar Odası eski Başkanlarından Süleyman Boz, ekim ayındaki yazısında Acıpayam’daki Şair Eşref Heykeli’nin yerinden sökülmesi olayı ele almış ve Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan’a seslenerek, “Eşref’in heykelini yeniden dikin” demişti.

Şair Eşref Anıtı Acıpayam’a yeniden dikildi

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde yol çalışmaları nedeniyle kaldırılan ve 1893-1894 yıllarında ilçede Kaymakamlık yapan Şair Eşref’in anıtı, ilçe girişine dikildi. Anıtın dikilmesinin ardından açıklama yapan Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan; “Adı sanat camiasında da ünlenen ilçemiz kaymakamlığı da yapan Şair Eşref’in anıtı, ilçemize hayırlı olsun. Etrafında Şair Eşref ile ilgili özlü sözlerinde bulunduğu anıt, ilçemizin çehresine renk katmıştır” dedi.

TARTIŞMALARA NEDEN OLMUŞTU

Denizli Mimarlar Odası Başkanlarından eski Süleyman Boz, geçtiğimiz ekim ayında ele aldığı yazısında Acıpayam’daki Şair Eşref Heykeli’nin yerinden sökülmesini ele almıştı. Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan’a seslenen Boz, “Ne olduysa, şimdiki AKP’li başkan döneminde Şair Eşref heykeli kaldırıldı. İlçe adeta renksiz, silik, tarihsiz bir kasabaya dönüştü . Hangi akla hizmetle o heykel kaldırılır, anlaşılır değil. Oysa başkan, iyi eğitimli, çalışkan, mantıklı biridir. Şair Eşref'in heykelini, daha büyüğünü lütfen Acıpayam’a dikin. Eşref o ilçenin tarihidir, hatırasıdır, sevgilisidir, iz bırakmıştır. İlçe ile hemhal olmuştur. Belki de ilçe için yazdığı bir iki dizeye kızdınız. Çok mu incitti? Padişaha yazan size de yazmış. Onur duymanız gerekir. Keşke Çal için de yazsaydı” demişti.

ŞAİR EŞREF KİMDİR?

Asıl ismi Mehmet Eşref'tir. Babası nüktedan ve hoşsohbet bir din adamı olan Usulizade Hafız Mustafa Efendi, annesi hafız ve şair olduğu rivayet edilen Arife Hanım'dır. Gelenbe'de dünyaya geldi. Doğum yılı farklı kaynaklarda 1842-1853 arasında bir yıl olarak belirtilmiştir; Kaynakların çoğuna göre doğum yılı 1847'dir. Mehmet Zeki Pakal’ın, resmi sicili üzerinde yaptığı araştırmalar ise 1853 doğumlu olduğunu gösterir. Büyük dedesi Türk alim ve matematikçilerinden Gelenbevi İsmail Efendi’dir. İlköğrenimini Gelenbe'de tamamladı. Manisa'da Hatuniye Medresesi'nde Arapça ve Farsça dersleri aldı. Özel öğretmenlerden matematik, tarih öğrendi. 1870'te Manisa Vilayeti Tahrirat Kalemi'nde memur olarak göreve başladı. Turgutlu, Akhisar ve Alaşehir'de mal müdürlüğü yaptı. Fatsa Kaymakamlığı’na atandı. Arkasından Ünye, Acıpayam, Buldan ve diğer birçok ilçede kaymakam olarak çalıştı. Doğu illerinde bulunduğu sırada Ermenice konuşmayı ve Fransızca okumayı öğrendi. Gördes Kaymakamlığı görevi sırasında gördüğü yolsuzlukları şiirleriyle hicvetmesi ve gizli bir cemiyet kurduğu yolunda yapılan suçlamalardan dolayı bir yıl hapse mahkûm edildi. Cezasının ardından İzmir'de gözetimde tutuldu. Tekrar bir jurnalle hapse düşme kaygısından ötürü 1903'te Mısır'a kaçtı. Bir süre Fransa, İsviçre ve Kıbrıs'ta yaşadı. Tekrar Mısır'a döndü, Curcuna isimli mizah dergisinde yazılar yazdı. 1904-1908 yılları arasında altı kitabı yayımlandı. II. Meşrutiyet ilan edildikten sonra yurda döndü. İzmir'de Edeb Yahu, İstanbul'da Eşref (daha sonra Musavver Eşref adını aldı) isimli mizah dergisinde başyazarlık yaptı. Bu arada Turgutlu kazasında kaymakamlık (1908), Adana'da vali Muavinliği (1909) görevlerinde bulundu. 1909'da emekliye ayrılıp Kırkağaç'a yerleşti. Yaşamının kalan bölümünü burada geçirdi. Kimi kaynaklara göre 1910, kimilerine göre 1912 yılının 22 Mayıs günü hayatını kaybetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER