Sanatölye’den online ‘Cumhuriyet Sergisi’

Sanatölye Kurucusu Siğnem Atılgan, cumhuriyetin 97’nci yılı nedeniyle online sergi açmayı planladıklarını söyledi.

Sanatölye, online cumhuriyet sergisi düzenliyor. 2020 yılında yapmayı planladıkları sergileri, pandemiden dolayı yapamadıklarını bildiren Sanatölye Kurucusu Siğnem Atılgan, çalışma yapan ressamların eserlerini cumhuriyetin 97’nci yılı nedeniyle sosyal medya hesaplarında sergi açmayı planladıklarını anlattı.

Online sergi hakkında açıklama yapan Atılgan, “Aslında uzun zamandır sergi açmak için çok çaba içindeyim, 4 Ekim Hayvanlar Günü’nde de bir sergi planımız vardı, pandemi sürecinde her şey olduğu gibi onlarda askıya alındı. Bir süre açılacak gibi oldu ama yeni gelen genelge nedeniyle sergi açmamız şuan için mümkün değil. Biz üretmeye devam ediyoruz, hala çalışıyoruz ve sergi açmayı çok seviyoruz. O yüzden biz de sürece uyduk ve online sergi açmaya karar verdik. Yaptığımız resimleri izleyicilerimizle bu sefer sosyal medyada paylaşarak duyurmayı planlıyoruz. Sanatseverler, Sanatolye’nin sosyal medya hesaplarını takip ederek sergimize ulaşabilirler. 29 Ekim’de tüm sosyal medya kanallarımızdan aynı anda yayınlanacaktır” diye konuştu.

“Cumhuriyet, kadınlara pek çok hak verdi”

Cumhuriyetin kadınlara haklar tanıdığını belirten Atılgan, “Cumhuriyet, atölyemiz için de çok önemli. Biz atölye olarak hiçbir Cumhuriyet Bayramı sergisini atlamadık. Gerek kadınlarla, gerek çocuklarla, Cumhuriyet Bayramı’nı biz de kendi yöntemimizle sergi açarak ve ürettiklerimizi paylaşarak gündeme getirmek için çabaladık. Bu sene de bu şekilde oldu. 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilanıyla birlikte kadınlara pek çok hak verildi ve kadınlar üretime katıldı. Biz de burada üreten ve çalışan kadınlarız, aslında birçoğu meslek sahibi ve hobi olarak burada resim yapan arkadaşlarım. Gerçekten çok başarılılar, biz üretken kadınlarız ve bunu paylaşmak istiyoruz. Cumhuriyet Bayramı’nı da bir vesile olarak kabul ediyoruz. Çünkü bu çok özel ve atlamamamız gereken bir gün. Zaten Sanatölye’nin de böyle özel günler için bir misyonu var. Sergilerimizi özel günlerde açıp farkındalık yaratmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER