Şefler Denizli’nin yöresel yemeklerine hayran kaldı

‘Denizlimizin Kültürel Yemek Mirasını Tanıtıyoruz’ etkinliği kapsamında Denizli’ye gelen Gastronomi Dergisi Köşe Yazarı Elena Vorontsova’nın da bulunduğu ekip, kentin yöresel yemeklerine hayran kaldı.

Şefler Denizli’nin yöresel yemeklerine hayran kaldı

Denizli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Denizli Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Denizli Genç Aşçılar Derneği ve Türkiye-Azerbaycan Kulinariya Komitesi tarafından 11-13 Ağustos tarihleri arasında ‘Denizlimizin Kültürel Yemek Mirasını Tanıtıyoruz’ etkinliği yapıldı.

Etkinliğe; Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Rusya Fedarasyonu Gastronomi Köşe Yazarı Elena Vorontsova, Denizli Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Dursun Göçenoğlu, Denizli Genç Aşçılar Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kursak, Denizli Genç Aşçılar Derneği Dışişleri Özel Kalem Sekreteri Arda Er ve Türkiye-Azerbaycan Mutfak Komitesi Başkanı Melih Uysal katıldı. Etkinlikte, Denizli’nin doğal ve tarihi güzellikleri ile kültürel yemek mirası yurtiçi ve yurtdışına tanıtıldı. Rusya Federasyonunda bulunan Gastronomi Dergisi Köşe Yazarı Elena Vorontsova’nın da aralarında bulunduğu ekip; önce Pamukkale, Hierapolis ve Laodikeia’yı gezerek kentin doğal ve tarihi güzelliklerini gezdi. Sonrasında Denizli’nin yöresel yemeklerini yakından incelemek, tariflerini öğrenmek ve tadım yapmak üzere restoranlara ziyarette bulundu.

“DENİZLİ BİR HAZİNE, HER TABAK DA BİR HİKAYE GİBİ”

13 yıldır Antalya'da yaşayan ve Türk mutfağı lezzetlerini her fırsatta sosyal medyadan Ruslara anlatan Şef Elena Vorontsova ise Denizli’yle ilgili izlenimlerini şöyle anlattı: “13 yıl önce Pamukkale’ye gelmiştim, ancak resmi bir davetle ilk kez geliyorum. Teleferik, Bağbaşı Yaylası, Pamukkale, Hierapolis, Laodikeia, Kaleiçi Çarşısı gibi pek çok yeri gezdik ve gördüklerim beni hem şaşırttı hem mutlu etti. Yemeklerden ise keşkek, kebap, leblebi, kekik, kavun çok hoşuma gitti. Özellikle yöresel yemeklerin hikayelerini dinleyince benim için unutulmaz bir deneyim oldu. Denizli bir hazine, her tabak da bir hikaye gibi. Bunların hepsini yurtiçinde ve yurtdışında anlatacağım” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211