“Sıfır atıktan 2,5 yılda 13 milyar tasarruf sağlandı”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görev yapan Emre Şerif Turgut, Serhan Keserlioğlu ve çizimlerini Dilara Doğan’ın yaptığı “Sıfır Atık Kahramanları Doğa ve Çınar” adlı kitap yayınlandı.

“Sıfır atıktan 2,5 yılda 13 milyar tasarruf sağlandı”

Yazar Turgut, “Sıfır Atık Projesi 2,5 yılını doldurdu. Bu süreç içerisinde 13 milyar Lira tasarruf sağlandı. Bu parayla 5 bin okul ve bin tane tam teşekküllü hastane yapılabilir. ” Dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görev yapan Emre Şerif Turgut, Serhan Keserlioğlu ve çizimleri Dilara Doğan’ın yaptığı “Sıfır Atık Kahramanları Doğa ve Çınar” kitap yayınlandı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Proje Biriminde çalışan Emre Şerif Turgut, “Sıfır Atık Kahramanları Doğa ve Çınar” kitabının hazırlanışı hakkında DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklama yaptı.

Yazar Emre Şerif Turgut, “Sıfır Atık Projesi 2,5 yılını doldurdu. Bu süreç içerisinde 13 milyar Lira tasarruf sağlandı. Bu parayla 5 bin okul ve bin tane tam teşekküllü hastane yapılabilir. Biz de öğrencilerimize yönelik ‘Doğa ve Çınar’ adında bir kitap hazırladık. Talim Terbiye Kurulu’ndan bunun izinleri alındı. Bu, Türkiye genelinde bir projedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde çalıştığım için Sayın İl Müdürümüz Fikret Büyüksoy başta olmak üzere Sayın Müdür Yardımcımız Murat Vardar’a da teşekkür ediyorum. Kitapta sıfır atıkların yerinde ayrıştırılması, israfın önlenmesi yer alıyor. ‘Sıfır atık’ denildiği zaman asıl önemli olan israfın önlenmesidir. Atıklar her geçen gün artmakta. Özellikle denizlerimizde 5 trilyon plastik atık var. 2050 yılında denizlerde balıktan çok plastik atık olacağı söylenmekte. O yüzden ne kadar az plastik atık çıkarırsak, bunları geri dönüştürülebilir atıklardan kullanırsak hem çevremiz hem de sağlığımız için çok önemli. Temiz bir çevre; sağlık demektir. Biz hep ekonomik boyutundan bahsediyoruz ama asıl önemli olan sağlığımız ve çevremiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER