Şimşek; “Herkes korumacı olmalı”

Kaçak kazılar ve tarihi eserlerin yurtdışına kaçırılması konusunda konuşan Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “Devletimiz önlem alıyor ama herkes korumacı olmalı” dedi. Prof. Dr. Şimşek, dedektör satışlarının kontrol altına alınması durumunda kaçakçılığın da azalabileceğinin altını çizdi.

Şimşek; “Herkes korumacı olmalı”

İlkçağ'dan Osmanlı Dönemi'ne kadar Anadolu ve Orta Doğu tarihinin izlerini taşıyan eşsiz eserler, yılın ilk 5 ayında düzenlenen operasyonlarla kaçakçıların elinden kurtarılarak ait olduğu müzelere ulaştırıldı. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, kaçak kazılar ve tarihi eserlerin yurtdışına kaçırılması konusunda açıklama yaptı. Anadolu'nun dünyanın en zengin tarihi varlıklarını bağrında yaşattığının altını çizen Prof. Dr. Şimşek, bu denli zengin bir coğrafyanın dünyanın başka hiçbir yerinde olmadığını kaydetti. Kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasının görev olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Şimşek, tarihi eser kaçakçılığı ve kaçak kazıları kanayan yara olarak nitelendirdi. Resmi kurumların konuyla ilgili önlemler aldığını, ancak tarihi koruma eğitiminin de önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Şimşek, “Maalesef Türkiye'nin her yerinde sürekli kaçak kazılar yapılıyor. Bu tahribat, eserlerin yer değiştirmesi demek. Devletimiz önlem alıyor ama herkes korumacı olmalı” dedi.

“TARİHİ ESERLERİN YERİ DEĞİŞMEMELİ”

Tarihi eser kaçakçılığında hedefin ABD ya da Avrupa ülkeleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şimşek, şöyle konuştu: “Bir ülkede düzen bozuldu mu önce tarihi eserler yağmalanıyor. Bugün Suriye'de düzensizlik, müzelerin yağmalanması söz konusu. Bu eserlerden de Türkiye'de yakalananlar oluyor. Tarihi eserlerin yeri değişmemeli. Türkiye de illegal yoldan giden eserlerini takip ediyor ve o eserleri geri istiyor.” Prof. Dr. Şimşek, internetten tarihi eser ile dedektör satışlarının kontrol altına alınması durumunda kaçakçılığın da azalabileceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER