Tarihi alanlar turizme kazandırılıyor

Honaz Belediyesi, 600 yıllık tarihi II. Murad Camii’nin restorasyonu için Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’nden yenileme iznini aldı. İzin kararının çıkmasının ardından ikinci proje olan Colossae Antik Kentinde de kazı projesinin ilk adımı atıldı.

Tarihi alanlar turizme kazandırılıyor

Honaz İlçesi’nde bulunan tarihi yapılar turizme kazandırılıyor. Denizli tarihinin en eski camileri arasında yer alan Sultan II. Murad Camii için yenileme izni alındı. 1429 yılında yapılan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında Cuma Namazı kıldığı tarihi cami için Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan yenileme izni alındı. Alınan izin kapsamında yenileme çalışmaları yapılacak olan cami ilçeye kazandırılacak. Honaz Belediyesi yakın zamanda Sultan II. Murad Camii’nin çevre düzenlemesi, istinat duvarı yapımı ve rölöve ve yeniden tasarımlama çalışmalarını tamamlamıştı.

“COLOSSAE'DA KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK"

İlçenin turizm potansiyeline ve tarihin gün yüzüne çıkmasına büyük önem verdiğini vurgulayan Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, Colossae Antik Kenti için de kazı çalışmalarına başlanacağını söyledi. Denizli'de var olan 3 antik kentin ardından kazı çalışmalarına başlanan dördüncü antik kent olma özelliği taşıyan Colossae de dünyanın 7 büyük kilisesinden birinin bulunduğu düşünülüyor.  Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Barış Yener ve arkeolog ekibinin yapacağı kazı çalışması, yüzey araştırmaları ile en kısa zamanda başlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER