Tavas’ta festival coşkusu yaşandı

Pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamayan ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali, büyük coşkuyla gerçekleştirildi. Birbirinden ünlü sanatçıların konserleriyle damga vurduğu festival, müthiş bir kalabalığa ev sahipliği yaptı.

Tavas Belediyesi, pandemi nedeniyle iki yıldır ara verilen Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali’nin 4’üncüsünü organize etti. 21 Temmuz Perşembe günü yapılan kortej yürüyüşü ile başlayan festival, yoğun bir katılımla devam etti. Korteje katılan halk oyunları ekipleri ve atlılar, yürüyüşe renk kattı. Kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyma programı ile son buldu. Festival, Bağlar Mesireliği’ndeki açılış programı ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Tavas Belediye Başkanı Sayın Hüseyin İnamlık; “Tarımıyla, kültürüyle, sanatıyla, tarihiyle eşsiz güzelliklere sahip olan İlçemizin tüm zenginliklerini bir araya getirdiğimiz ayrıca konserlerimizle dolu dolu geçecek bir festival sizleri bekliyor” dedi.

EMRE DAYIOĞLU VE UĞUR ÖNÜR FESTİVALE RENK KATTI

Açılış programının gerçekleştiği Bağlar Mesireliği’ndeki Amfi Tiyatro’da Emre Dayıoğlu ve Uğur Önür sahne aldı. Akşam saat 21.00’de farklı illerden gelen halk oyunları ekipleri gösterilerini sergileyerek izleyenlere renkli anlar yaşattı. Halk oyunları gösterisi ardından yerel sanatçı Emin Mert Boyacıoğlu konseri ile festivalin ilk günü tamamlandı.

AVRUPALI DENİZLİLİLER TAVAS’TA BULUŞTU

Festivalin 2. günü gündüz programında AK Parti Denizli Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı Ahmet Yıldız, Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören, dernek üyeleri, yurtdışından gelen misafirlerin katıldığı Bağlar Mesireliği Amfi Tiyatro’da ‘Avrupa Denizlililer Derneği’ buluşması gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Başkan İnamlık, “Festivalimizin temel amacı Tavasımızı her yönüyle tanıtmak, zeybek kültürümüzü devam ettirmek ve gelecek nesillere aktarmaktır. Avrupalı Denizlili hemşerilerimizle her yıl Denizli’nin farklı ve güzide ilçelerinde düzenlenen geleneksel buluşmalarımızı bu yıl da Tavasımızda gerçekleştirmekten büyük onur duyuyoruz. Memleket hasreti çeken gurbetçi kardeşlerimizi zeybekler diyarı Tavasımızda ağırlamak bizleri oldukça mutlu etmiştir” dedi. Etkinlikte konuşan Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören; “Bu imkanı bizlere sağlayan, zeybekler diyarı Tavas’ta misafir eden Belediye Başkanı Sayın Hüseyin İnamlık’a teşekkür ederim” diye konuştu. Program Sadi Cesuroğlu ve Hüseyin Kaya konseri ile son buldu.

HÜSEYİN KAĞIT TAVAS’I TESBİH GİBİ SALLADI

Hüseyin Kağıt’ın sahne aldığı 2. günde binler festival alanını doldurdu. Birbirinden güzel Ankara şarkılarıyla Tavaslılara unutulmaz bir gece yaşatan Kağıt, meşhur şarkısı ‘Hayatı tesbih yapmışım’ ile kalabalığı coşturdu.

“ZEYBEĞİN HEYBETİ TARİHİNDEKİ ASALETTEN GELİR”

Tavas Zeybeği’ne gönül vermiş duayenlerden Kazım Kınlı, Mehmet Çöm, Emin Baloğlu ile zeybeğin tarihinin konuşulduğu panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan Başkan İnamlık; “Mücadeleyi, asaleti, kahramanlığı anlatan Tavas Zeybeğimiz dilden dile, kuşaktan kuşağa geçen bir direniş, haksızlığa karşı çıkan, dağları mesken tutan efelerin öyküsüdür. Adı ile özdeşleşen bu halk oyunumuz, kendine has ezgisi, kıyafetleri ve ağır figürleri ile kökeninde efelerin yiğitliğini anlatır. Efenin heybeti, asaleti, gururu ve mertliği, yapılan her figürde yeniden hayat bulur. Her yıl düzenleyecek olduğumuz Zeybek, Kültür ve Sanat Festivalimizle zeybek kültürümüzü yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

LİNET TAVASLILARIN KULAKLARININ PASINI SİLDİ

Festivalin üçüncü gününde Türk müziğinin güçlü isimlerinden Linet, müzikseverlerle bir araya geldi. Linet; “Tavaslılar ile buluştuğum için çok mutlu ve gururluyum. Bu gece bana eşlik eden tüm dinleyicilere teşekkür ederim” diyerek, heyecanını paylaştı.

TAVAS’TA OĞUZHAN KOÇ RÜZGÂRI ESTİ

Oğuzhan Koç’un sahne aldığı 4. gün etkinliklerinde on binlerce Tavaslı, alanı hıncahınç doldurdu. Günün erken saatlerinde festival alanında yerini almaya başlayan vatandaşlar, sevilen sanatçı Oğuzhan Koç’un seslendirdiği şarkılar ile unutulmaz bir gece yaşadı. Vatandaşlar gecenin geç saatlerine kadar sevilen sanatçının şarkılarıyla doyasıya eğlendi.

“TAVAS’A YAKIŞAN FESTİVAL GERÇEKLEŞTİRDİK”

Dört gün süren festivali değerlendiren Başkan İnamlık, “Pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştiremediğimiz 4. Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivalimizi Bağlar Mesireliği’nde yapmış olduğumuz etkinlikler ve konserler ile gerçekleştirdik. Tavasımıza ait değerlerimizi ve geleneksel kültürümüzü tanıtmak amacıyla bu yıl 4’üncüsünü düzenlediğimiz festivalde kültür ve sanat etkinliklerimizin yanı sıra birbirinden değerli yerel ve ünlü sanatçılarımız 4 gün boyunca sahne aldı. Hemşerilerimiz doyasıya eğlendiler. Alanları hıncahınç doldurdukları için katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Festivalimizde Tavasımızı en iyi şekilde tanıttığımızı ve zeybek Kültürümüzü gelecek nesillere sevdirerek aktarılacağına inancım sonsuz. Çevre il ve ilçelerden gelen misafirlerimizi ve Denizlili, Tavaslı hemşerilerimizi festivalimize göstermiş oldukları yoğun ilgilerinden dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Onları Tavasımızda misafir etmek bizleri çok mutlu etti. Festivalimizin bu denli coşkuyla geçmesini sağlayan başta belediye çalışanlarımıza ve emeği geçen herkese minnettarım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2022, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER