TRİPOLİS’TE MUHTEŞEM GÖSTERİ

Buldan Belediyesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile Tripolis Antik Kenti’nde gerçekleştirilen “Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı” isimli gösteri izleyenleri büyüledi.

TRİPOLİS’TE MUHTEŞEM GÖSTERİ

Buldan Belediyesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile düzenlenen 3 günlük Hoşgör Dokuma Şenliği’nin ilk günü antik kent Tripolis’te, kuşları canlandıran dansçıların, Buldan’ın özel kumaşı olan Hoşgör’den yapılan giysilerle yaptıkları gösteri yaklaşık 1 saat sürdü. Gösteriye, sanatçılardan; Ömür Gedik, Nur Ertürk, işadamı Nuri Akın ve ilçe protokolü ile çok sayıda davetli izledi. Gösterinin açılışında konuşan Ömür Gedik, gerçekleştirilen gösterinin, Buldan’ın doğal güzellikleri ve burada yaşayan kuşlar ile Buldan’ın 5000 yıllık dokumacılık geleneğinin ürünü olan hoşgör kumaşının birlikteliği canlandırılarak geçmişten geleceğe bir kapı açmak olduğunu söyledi.

Gedik, dokumacılığa zenginlik katmak, izleyenlere ve Buldanlı çocuklara sanat ve yaşamın birlikteliğini göstermek ve yayla gölü gibi doğal güzelliklerin korunmasına katkıda bulunmak için böyle bir gösteri düzenlendiği belirtti. Ayrıca böyle bir gösteri alanı olarak halen kazıların devam ettiği antik kent Tripolis’in seçilmesinin bir diğer amacının da antik kente ilgiyi arttırmak olduğu ifade eden Gedik, daha sonra hoşgör bezinden yapılan kara leylek kıyafetini giyerek, fotoğrafçılara ve basına poz verdi.

“BULDANLI DOKUMACIi AYNİ ZAMANDA HOŞGÖRÜ SAHİBİDİR”
Gösteri sonrası bir açıklama yapan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Buldan’da dokumacılık geçmişte neyse bugün de ayni öneme sahip olduğunu vurguladı. Dokumanın ana maddeleri olan yün, ipek ve pamuğun Buldan’da öyle bir harmanlandığının altını çizen Başkan Gülbay, bunun bir örneğini başka yerde görmenin mümkün olmadığını belirtti.

Başkan Gülbay, şunları söyledi: “Buldan, havası, suyu, yayla gölü, kuşları ve birbirinden güzel bitkileri ile dokumacılara hep ilham kaynağı olmuş, dokumacılarımızın hayal gücünü zenginleştirmiştir. Buldanlı dokumacı ayni zamanda hoşgörü sahibidir. Bu kentin insanları bir başka kentte olmayan Hoşgör kumaşının da yaratıcılarıdır. Biz işte bu hoşgör kumaşı ile yayla gölümüzün kuşlarını bir araya getirerek Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı isimli bu gösteriyi gerçekleştirdik. Amacımız, hem dokumacılarımıza yeni bir ufuk açmak hem de başta hoşgör kumaşımız olmak üzere, yayla gölümüzü, tarihi Tripolis kentimizi ve bilhassa Buldanımızı tanıtmak istedik. Umarım bir şeyler yapabilmişizdir. Bu gösteriye katkıda bulunan başta Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Atalayer olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER