Uluslararası Kazı Sempozyumu Denizli’de yapılacak

42. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, 23-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Uluslararası Kazı Sempozyumu Denizli’de yapılacak

Arkeoloji, sanat tarihi bölümleri tarafından gerçekleştirilen kazı ve araştırmaları ile antropolojik ve arkeometrik analizlerin yapılması yönüyle, bu alanda dünyanın en önemli etkinliklerinin başında gelen Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun 42’incisi, Denizli ev sahipliğinde yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleşecek sempozyum, Kovid-19 nedeniyle iki yıldır gerçekleştirilemiyordu. Denizli’nin önemli bir organizasyona daha imza atmasından büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Antik medeniyetten Selçuklu'ya, Cumhuriyet döneminden günümüze, binlerce yıldır insanlığın yaşamaktan huzur ve mutluluk bulduğu Denizlimizde gerçekleşecek sempozyum ile birbirinden kıymetli misafirlerimizi şehrimizde ağırlayacağız” dedi. Altyapısı, üst yapısı, temiz havası, yeşil alanları, spor alanları, kültür, sanat ve gençlik merkezleriyle imrenilen bir kent olan Denizli’nin bugün dünya kentleriyle yarıştığını belirten Başkan Zolan, “Türkiye’de ilk kez 2008 yılından itibaren belediyemizin kazı ve restorasyon çalışmalarına destek verdiği Laodikya ile birlikte 19 antik kente sahibiz. Allahımın bir lütfu bu bereketli ve zengin topraklarda kültür mirası oldukça zengin bir şehiriz. Bunun bilinciyle geçmişimize sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmayı sürdüreceğiz. Bu güzel etkinlik ile de bu değerlerimizi bir kez daha tüm dünyaya tanıtma ve anlatma imkanı bulacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, programın Denizli’mize ve ülkemize şimdiden hayırlar getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“2 BİN CİVARINDA BİLİM İNSANI SİRKÜLASYONU OLACAK”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, şunları kaydetti: “Sempozyum 5 gün boyunca 5 ayrı salonda ülkemizde yerli bilim insanları ve dünyanın birçok ülkesinden gelen yabancı bilim insanları tarafından yapılan arkeolojik kazılar, restorasyon çalışmaları, arkeolojik yüzey araştırmaları ile antropolojik ve arkeometrik analizlerde elde edilen sonuçlar tüm bilim dünyasıyla paylaşılacak. İlimizde 2 bin civarında bilim insanı sirkülasyonu olacak. 28 Mayıs 2022 Cumartesi Günü ise yerli ve yabancı bilim insanlarına ilimizin arkeolojik zenginlikleri ve doğal güzellikleri gezdirilerek tanıtımları üniversitemiz uzmanları tarafından yapılacak. Bu büyük kültürel etkinliğe ilimizin ev sahipliği yapıyor olması ve Pamukkale Üniversitesi’nin de yürüttüğü kazı çalışmaları ile sempozyuma sunacağı katkılardan dolayı büyük mutluluk içindeyiz. Bu sempozyumun ilimize, üniversitemize ve ülkemize şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

“PAÜ, 20 YILDIR ÖNEMLİ KAZI VE ARAŞTIRMALAR SÜRDÜRMEKTE”

PAÜ’nün Türkiye’de kurulan ilk Arkeoloji Enstitüsü’ne sahip olduğunun altını çizen Arkeoloji Enstitüsü Müdürü ve Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, PAÜ’nün 20 yıldan bu yana Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümleri’nde önemli kazı ve araştırmalar sürdürülmekte olduğunu belirtti. Prof. Dr. Şimşek: “Bunlar içinde özellikle üniversitemizin bulunduğu Denizlimizde Laodikeia, Tripolis ve Tabae (Kale-i Tavas) kazıları yılın 12 ayı üzerinden kesintisiz sürdürülmekte olup bunun yanında Attouda (Sarayköy-Hisar) ve Kolossai (Honaz) yüzey araştırmaları yapılmaktadır. Ayrıca üniversitemiz bilim insanları tarafından Stratonikeia ve Lagina (Muğla-Yatağan), Sillyon (Antalya-Serik) ve Olympos (Antalya-Kemer) arkeolojik kazıları ve restorasyon çalışmaları sürdürülmektedir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER