‘Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Sergisi’ Denizli’de

Merkezi İstanbul’da bulunan Karikatürcüler Derneği’nin düzenlediği, ‘Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Sergisi’ Denizli’de açıldı. Toplam 70 eserin bulunduğu sergi, 28 Kasım’a kadar açık olacak.

Merkezi İstanbul’da bulunan Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen dünyanın en önemli karikatür yarışmalarından olan, ‘Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması SergisiDenizli’de açıldı. ‘39. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması’ sonucunda ödül alan 22 eserle birlikte toplam 77 eser, 28 Kasım 2019 tarihine kadar Denizli Büyükşehir Belediyesi Turhan Bahadır Sanat Galerisi’nde sanatseverler tarafından görülebilecek. Serginin açılışına; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Karikatürcüler Derneği Denizli Temsilcileri Mehmet Selçuk ve sanatseverler katıldı.

“DÜNYANIN EN İYİ KARİKATÜRCÜLERİ YARIŞMAMIZA KATILMAKTA”

Serginin açılış konuşmasını yapan Karikatürcüler Derneği Başkanı Denizli Temsilcisi Metin Peker; “Karikatürcüler Derneği, 1969 yılında Turan Selçuk, Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin tek örgütlü insan hakları, adalet, demokrasi konusunda çizen kişilerden oluşan bir dernektir. Derneğimiz 1974 yılından bugüne denk karikatür yarışması düzenlemektedir. Bu yıl 39’uncusu düzenleniyor. Bütün dünyanın tanıdığı bir yarışma. Dünyanın en iyi karikatürcüleri yarışmamıza katılmaktadır. Bu ülkeler arasında Polonya, Ukrayna, Sırbistan, İran, Özbekistan, Bulgaristan, Kazakistan gibi ülkeler bulunuyor. Toplamda 77 eser var. Bu eserlerimiz İzmir, Trabzon, Antalya, Çorum, Diyarbakır ve Mersin’de açılacak. Dernek olarak karikatür sanatına ve sanatçılarına katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi.

“NASREDDİN HOCA, HAYAT TARZIMIZI ETKİLEYEN BİR İSİMDİR”

Sergide bir eserinin olduğunu belirten Karikatürcüler Derneği Denizli Temsilcisi Mehmet Selçuk; “ Bu sergi 39’uncu düzenleniyor. Denizli ilimizle birlikte, birçok ili dolaşacak. Toplam 77 karikatür var. Yarışma, dünyaca ünlü bir yarışmadır. Nasreddin Hoca yüzlerce yıldır bizim düşüncelerimizi, hayat tarzımızı etkileyen bir isimdir. Nasreddin Hoca gibi bir değerin sanatla birleşmesi çok önemli. Sergimize 28 Kasım’a kadar tüm sanatseverleri bekliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER