UNESCO’dan Denizli’ye ikinci gurur

Koca Usta’ olarak anılan ve 2018 yılında hayata veda eden Hayri Dev’in ardından ‘Sipsinin Sultanı’ olarak bilinen Halime Özke de UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ödülüne layık görüldü. Sipsinin Sultanı Özke ödülü, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Böylece Beyağaçlı Halime Özke “UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülüne layık görülen ikinci Denizlili değer oldu.

UNESCO’dan Denizli’ye ikinci gurur

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) Denizli’ye ikinci onur. ‘Koca Usta’ olarak anılan üç telli cura ustası Hayri Dev, 2008 yılında UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ödülü verilmişti. 2018 yılında hayata gözlerini yuman Dev’in ardından, Beyağaç İlçesi’nde yaşayan ‘Sipsinin Sultanı’ olarak bilinen Halime Özke de UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ödülüne layık görüldü. Sipsinin Sultanı Özke, ödülü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende aldı. Böylece Beyağaçlı Halime Özke “UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülüne layık görülen ikinci Denizlili değer oldu.

“YAŞAYAN İNSAN HAZİNELERİMİZ, GELENEĞİNİN SEÇKİN TEMSİLCİLERİDİR”

Törende konuşan ve Türkiye’nin, yaşayan insan hazineleri bakımından dünyanın en mümbit coğrafyasında yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaşayan insan hazinelerimiz milli kültürümüzün bayraktarları ve usta-çırak geleneğinin seçkin temsilcileridir. Ahilik geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugün de hayatımızda yerini koruyan bir değerler silsilesidir. Ahilik, bir mesleki eğitim kurumu olduğu kadar aynı zamanda manevi tekemmül müessesesidir. Talebelerine evvela doğruluğunu, sabrı, dürüstlüğü, helal kazancı, kanaati öğreten bir mektep olan ahilikte usta, çırağını evladı gibi görür, korur, kollar. Çıraklıktan ustalığa doğru yürürken hem mesleğe hem de hayata dair incelikler keşfedilir. Bu süreç ustanın çırağını el becerisi yanında kalben ve ruhen de eğittiği bir mektebin adıdır” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAYRİ DEV’İ ANDI

Sadece son 12 yılda bu listede yer alan isimlerin ülke zenginliğini göstermeye yeterli olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu vesileyle yakın tarihlerde ebedi aleme uğurlanan Aşık Şeref Taşlıova ve Neşet Ertaş'ı, Karagöz sanatçısı Tacettin Diker ve Orhan Kurt'u, çam düdüğü yapımcısı ve icracısı Hayri Dev'i, çini ustası Sıtkı Olçar'ı, minyatür sanatçısı Cahide Keskiner'i, klasik kitap sanatları üstadı İslam Seçen'i, bağlama yapımcısı Bekir Tekeli'yi rahmetle yad etti.

ÖZKE ÖDÜLÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödüle layık görülen, ipek böcekçiliği geleneği alanında Hasan Büyükaşık’ı, alem ustası Mahmut Efeoğlu’nu, kemençe yapım ustası Hasan Sancak’ı, damal bebek yapım ustası Fidan Atmaca’yı, çini sanatı alanında Hamza Üstünkaya’yı, telkâri sanatı alanında Suphi Hindiyerli’yi, Çanakkale seramiği alanında İsmail Bütün’ü, ebru sanatçısı Ahmet Hikmet Barutçugil’i, bitki yetiştirme ve ağaç aşılama alanında Orhun Güven’i, abdallık geleneği davul yapım ve icrası alanında Adem Göçer’i, aşıklık geleneği temsilcilerinden Maksut Koca’yı ve Ali Rıza Ezgi’yi, sipsi yapımı ve icracısı Mehmet Bedel ile Halime Özke’yi, Eşme kilimi dokuma ustası merhum Ümmü Balyemez adına ödül alacak Ümit Balmehmi’yi tebrik etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER