‘Yaşayan İnsan Hazinesi’nden Vali Karahan’a mini konser

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü’nü alan 72 yaşındaki sipsi ustası Halime Özke, kente gelir gelmez Denizli Valisi Hasan Karahan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret etti. Vali Karahan’ın cumhuriyet altını ile ödüllendirdiği ‘Sipsinin Sultanı’ Özke, Vali Karahan’a özel mini konser vermeyi ihmal etmedi.

3 telli sazıyla gönüllere taht kuran Çamelili ‘Koca Usta’ Hayri Dev’den sora UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ödülüne layık görülen Beyağaçlı sipsi ustası Halime Özke, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ödülünü almasının ardından kente geldi. ‘Sipsinin Sultanı’, Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Kültür Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol, oğlu Durmuş Özke ile birlikte; Denizli Valisi Hasan Karahan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı makamlarında ziyaret etti. Vali Karahan’ın cumhuriyet altını ile ödüllendirdiği sipsinin sultanı Özke, Vali Karahan’a özel mini konser vermeyi ihmal etmedi.

Ziyarette konuşan Özke, katıldığı ödül töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yaşadığı köye davet ettiğini kaydedip; “İstanbul’a gittim geldim. Konserler verdim. Yurt dışına davet etmişlerdi. Bilemedik. Zamanında gitmedik. 7 yaşımdan beri çalıyorum. Keçilerin ardından onları güderken öğrendim. Cumhurbaşkanını ilçeme davet ettim. Söz verdi, geleceğim dedi. İnşallah gelecek” diye konuştu.

Denizli Valisi Hasan Karahan; “Bende sosyal medyadan gördüm. Ankara’ya giderken bana haber verse güzel olurdu. Tebrik ediyorum Halime Teyzeyi, yüzümüzü ağarttı. Bu geleneklerimiz yaşasın. Bizde bundan sonrası için Halime Teyze için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Konuşmaların ardından Denizli Valisi Karahan, Halime Özke’ye tam cumhuriyet altını taktı. Halime Teyze daha sonra Vali Karahan’a mini bir sipsi konseri verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER