Yatağan festivale hazır

Bu yıl 5-6-7 Ağustos’ta 25’incisi yapılacak olan Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri’nin hazırlıkları tamamlandı. Festivalde Hakan Eyiden, Tuğçe Kandemir, Zeynep ve Murat Kekilli gibi sanatçılar sahne alacak. Yatağan Gönül Birliği Platformu’nun sözcüsü Fatih Gündüz; “Denizlilileri, Kefe Yaylası’nın serinliğinde, buz gibi havada yıldızlar altında, çok güzel hazırladığımız festivalimize davet ediyoruz” dedi.

Yatağan festivale hazır

Yatağan Gönül Birliği Platformu’nca organize edilen ve bu yıl 25’incisi yapılacak olan Yatağan Bıçak Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri’nin hazırlıkları tamam. Yatağan Gönül Birliği Platformu Sözcüsü Fatih Gündüz, 25. Yatağan Bıçakçılık Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri’nin tanıtımı için Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında bulundu. Selçuklulardan günümüze 800 yıllık bir geçmişe sahip Yatağan’ın dededen toruna bıçakçılık mesleğini devam ettirdiğinin altını çizen Gündüz; “Biz de mesleğimiz olan bıçakçılık sanatının reklamını Türkiye’ye ulusal bazda da duyurmak için festivallerimizi devam ettiriyoruz. Bildiğiniz gibi Denizli Belediyesi Heyetler Kanunu’ndan sonra Yatağanımız, kasabayken mahalle oldu. Festivalimiz, daha önceden 4 yıldır da yapılmıyordu. Biz, Yatağan Gönül Birliği Platformu olarak mahallemizin bıçakçılarının tanıtımını yapmak için bu görevi üstlendik. Bu üçüncü festivalimiz. Artık festivalimize 5 gün kaldı. Festivalimiz dolu dolu güzel bir program hazırladık. İki aydır yoğun bir programla çalıştık. Yol arkadaşlarımızla beraber çok yoğun bir çaba içinde bu programımızı hazırladık” diye konuştu.

FESTİVAL PROGRAMI

Festivalin Kefe Yaylası’nda yapılacağını ifade eden Gündüz, festival programı konusunda şu ifadelere yer verdi: “5 Ağustos Cuma akşamı saat 20.00’de Türkiye’nin her yöresinden aşıkların katılacağı Aşıklar Bayramı var. Cumartesi saat 16.30’da programımız başlıyor. Etkinliğimiz, demir dövme, ağırlık töreni, protokol konuşmalarıyla devam edecek. Ayrıca en güzel çakı, bıçak ve pala yarışmalarımız var. Ustalarımız hazırlamaktadır. Akşam da Hakan Eyiden ve Tuğçe Kandemir konseriyle festivalimiz devam ediyor. Pazar günü yine gündüz sürpriz çeşitli etkinlikler var. Pazar günü akşam da Zeynep, 90’lı yılların pop müzik sanatçısı ve Anadolu rock müziğinin usta ismi Murat Kekilli konseriyle festivalimizi tamamlamış olacağız. Denizlilileri, Kefe Yaylası’nın serinliğinde, buz gibi havada, yıldızlar altında çok güzel hazırladığımız festivalimize davet ediyoruz.”

“NİDA OLÇAR, HANIM AĞA OLACAK”

Organizasyonu Yatağan Gönül Birliği Platformu olarak üstlendiklerini ifade eden Güven; “İlk önce Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan’ın kapısını çaldık. Sağ olsun çok büyük desteklerini gördük. Zaten festivalimize en büyük katkıyı Belediye Başkanımız yaptı. Osman Başkanımız her zaman yanımızda oldu. Ayrıca yaylada yapmış olduğu düzenlemeyle Kefe Yaylası, eskisinden çok çok güzel. Otopark sıkıntısı olmayan şehirde ne bulabileceksiniz aynı şeyleri orada da bulabilirsiniz. Bu bağlamda da Sayın Belediye Başkanımıza çok çok teşekkür ederiz. Pamukkale Belediyemiz de stantlar konusunda, Serinhisar Belediyesi çevre düzenlemesinde yardımcı oldu. Biz bu bağlamda Gönül Birliği’ni kurmuş olduk. Festival ağımız da yıllar önce Yatağan’da yapılan festivallerde ağalık yapan Kütahyalı Sıtkı Olçar vardı. Rahmetli ustamızın kızı Nida Olçar Hanımefendi, hanım ağa olarak festival ağamız olacak” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER