Yenicekentli üzüm üreticileri yorgunluk attı  

Buldan Belediyesi tarafından bu yıl 25’incisi düzenlenen Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali’nde, Türkiye’nin ilk turfanda sofralık üzümünü yetiştiren Yenicekentli üreticiler, günün yorgunluğunu ve stresini festivalde attı. 

Yenicekentli üzüm üreticileri yorgunluk attı  

YenicekentTripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali’nin 25’ncisi, Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Törene; Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, siyasi parti il ve ilçe temsilcileri, belediye meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Festivale ilişkin değerlendirme yapan Kaymakam Murat Sarı, Yenicekent’in yetiştirdiği turfanda sultaniye çekirdeksiz üzümü ve kuruluşu 5500 yıl öncesine dayanan Tripolis Antik Kenti ile Türkiye’de ayrı bir yere sahip olduğunu vurguladı. Kaymakam Sarı, “Türkiye’de ilk sofralık turfanda üzümünü yetiştiren, kuruluşu 5500 yıl öncesine dayanan Tripolis Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Yenicekent Mahallemiz, sahip olduğu turistik, kültürel ekonomik değerlerle Türkiye’de ayrı bir değere ve öneme sahiptir. İnanıyorum ki, bu festival, Yenicekent’in marka değerini artıracak, ülkemizin farklı yerlerinden gelen insanları Yenicekent’te buluşturacak, birlik, beraberliğimize katkı sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, festivalde emeği geçen herkesi şükranlarımı sunarım. Festivalimizin hem Yenicekent Mahallemize, hem Buldanımıza, hem de Denizlimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi. 


Çeyrek asırlık festival
Pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra düzenlenen festivalin 25’incisini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Yenicekent’i ön plana çıkaran kadim Kral Yolu’nun üzerinde olmuş olması, netice itibariyle da Tripolis’in yanında sultaniye çekirdeksiz üzümüyle de bölgede erkenci üzümünü yetiştiriyor olması, bizim için çok önemli. Biz Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali’ne ne kadar önemsiyorsak, Yenicekent’in tanıtımı ve Tripolis’in ön plana çıkması, üzümünün daha iyi tanıtılması konusunda bu festivali önemsiyoruz.  İki yıl aradan sonra 25’incisini gerçekleştirdik. Dünyada birçok dengeyi değiştiren salgın meydana geldi. Korona virüs salgını, bu festivalin iki yıl tehir edilmesini sebebiyet verdi. Aradan iki yılın geçmesinin verdiği bir rehavet var. Bugün burada bu rehaveti kıracağız. Ben bu festivalin turizm açısından, Tripolis’in daha ziyade tanınması açısından önemli olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Tripolis konusunda buradan ben kazı başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman şahsında tüm kazı ekibine sevgi ve şükranla anmak istiyorum. Ayrıca festivalin düzenlenmesinde emeği geçen başta Yenicekentli Meclis Üyemiz Veli Tokdemir’e, belediye personelimize teşekkür ederim. Yenicekent halkına üç gün iyi eğlenceler diliyorum” diye konuştu.


Yenicekent’in en güzel üzümü seçildi
Tarım ve Orman Müdürlüğü il ve ilçe temsilcilerin üç gün süreyle sahada yaptıkları değerlendirmeler sonucunda Yenicekent’in en güzel üzümünü yetiştiren üretici belirlendi. 16 üretici arasından Mehmet Ali Soyhan birinci olarak altınla ödüllendirildi. Yarışmada Ali Yeşil 2’nci, Ahmet Akıner ise 3’üncü oldu. 


Üzüm ağası Veli Akkaya oldu
İki yıl aradan sonra Yeşicekent’in üzüm ağası belirlendi.  Uzun yıllar Yenicekent üzüm ağalığı yapan Hanım Ağa lakaplı Zekiye Çelebi, yöresel kıyafetlerle katıldığı üzüm ağalığı seçimlerinin ilgi odağı oldu. Ağalığın keyifli bir sorumluluk getirdiğini söyleyen Çelebi, “Bu tadı ben uzun yıllar yaşadım.  Şimdi yeni nesil bunu yaşamalı” diyerek açık artırmadan çekilirken, Yenicekent’in yeni üzüm ağası Veli Akkaya oldu. Yeni üzüm ağasının, ağalık kıyafetini Belediye Başkan Vekili Veli Tokdemir giydirdi. Akkaya, açık artırma ile 100 bin liraya aldığı kuzuyu İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağışladı.
Yenicekent’e Mithat Körler ve Duygu Kutlu rüzgarı
Yenicekent’te bir yandan hasat devam ederken üreticiler günün yorgunluğunu ve stresini  festival konserlerinde attı. Üç gün süren festivalde sevilen sanatçı Mithat Körler, Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuar Sanatçısı İsmail Bardan, Buldanlı sanatçı Naci Özkan ve O Ses Türkiye ile tanınan sanatçı Duygu Kutlu sahne aldı.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER