Yer altındaki Pamukkale!

Dünyanın gözde turizm merkezlerinden Pamukkale'nin yer altındaki benzeri Kaklık Mağarası, turistleri kendisine hayran bırakıyor.

Yer altındaki Pamukkale!

Denizli kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Honaz ilçesinin Kaklık Mahallesi'nde yer alan, içinde termal su havuzlarının bulunduğu mağara, 2002'den bu yana turizme hizmet veriyor. Mağara, yaz kış yaklaşık 32 derece sıcaklığındaki nemli havasıyla misafirlerini karşılıyor. Berrak, renksiz ve kükürt kokulu suyun ise bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Ziyaretçiler, mağaranın yakınında bulunan yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro ve kafeteryalarda da vakit geçirebiliyor. Mağaranın doğrudan güneş alan ve sürekli damlayan duvarlarında küçük yapraklı sarmaşık türü bitkileri güzel görüntüler oluşturuyor. Gün ışığı alan mağarada, yeşilin değişik tonlarındaki yosunlar, buraya ayrı güzellik katarak ziyaretçilerine güzel bir gezinti fırsatı sunuyor. Mağarayı gezme fırsatı bulan misafirler, burada yalın ayak yürüyerek travertenler içindeki suyla yüzlerini yıkama şansı yakalıyor.

“MAĞARANIN ÇOK AZ ÖRNEĞİ VAR”

Pamukkale'ye gelen birçok ziyaretçinin mağaraya uğramadan kentten ayrılmadığını söyleyen Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, Yer altındaki ‘ikinci Pamukkale’nin yüzyıl önce çökme sonucu meydana geldiğini belirtti. Her geçen gün burayı daha güzel kılmak için çalıştıklarını dile getiren Başkan Kepenek, mağaranın Pamukkale'nin yerin altındaki birebir örneği olduğunu ifade etti. Başkan Kepenek, şöyle konuştu: “Yurt içi ve dışından yoğun ziyaretçimiz var. Haftada yaklaşık 3-5 bin konuğumuz oluyor. Güvenle herkes burada eğlenceli dakikalar yaşayabilir. Mağaramız gün geçtikçe tanınıyor ve biliniyor. Kaklık Mağarası yaşanılması gereken bir tecrübe. Böyle bir mağaranın çok az örneği var ve her geçen gün daha çok tercih edildiğini görmek sevindirici.”

“MAĞARADA RİSK OLUŞTURACAK ŞEY YOK”

Jeoloji mühendisleri tarafından sürekli kontrol edilen mağarada şu ana kadar 1 milim oynama olmadığını belirten Başkan Kepenek, “Mağarada hiç kayma gibi şeyler yok. Risk oluşturacak şey yok. Gönül rahatlığıyla gelebilirler. Burası dışarısı kadar güvenli. Yüzyıllardan beri oturmuş bir yapısı var” dedi.

“BÜYÜLEYİCİ BİR YER”

Mağaranın harika bir yer olduğunu belirten ve Ankara'dan gelen Mesut Türk, bugüne kadar görmediği için üzüldüğünü söyledi. Uşak'tan ailesiyle gelen Caner Bay, “Harika bir gezi oldu. Herkesin burayı gelip görmesini tavsiye ederim” diye konuştu. Yeni Zelanda'dan gelen Jony Deirt de “Burası çok güzel ve büyüleyici bir yer. Gelecek yıl bir daha gelmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Türkiye'ye ikinci kez gelen Emma Doriyet ise “Türkiye gerçekten zengin bir ülke. Doğal ve kültürel mirasınız var. Pamukkale beni çok etkilemişti. Yerin altındakini görünce daha çok hayran kaldım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211