KUŞLAR UÇAR, BALIKLAR YÜZER, ÇOCUKLAR OYUN OYNAR

Ne güzel söylemiş Garry Landrenth. Evet… Her canlının kendine ait bir doğası, meşgul olması gereken eylemleri vardır. Kuşlar hayatta kalabilmek için mevsimden mevsime göç ederler uçarlar, balıklar yüzerler ve Çocuklar Büyürken Sağlıklı Gelişim Sağlamak İçin Oyun Oynarlar…

Bizim günlük olarak yaptığımız, bize basit gelen tüm işler çocuklar için mükemmel birer oyun imkanı sağlar. Çocuk içinde yaşadığı dünyayı oyun oynayarak tanımaya, anlamaya çalışır aslında. Evde yaşanan olayları oyunun içinde tekrar canlandırır. Fakat bazen çocuklar, onlara ağır gelecek bazı olaylara durumlara şahit olurlar. Aile çocuğun yaşadığı zorlanmayı fark edemez ve çocuğun aklını karıştıran sorulara cevap veremezse çocukta beklenmedik davranışlar görülebilir.

Oyunun iyileştirici gücünden bu gibi durumlarda sıklıkla faydalanılır. Oyun terapistleri çocuğa oyuncaklarla dolu bir oda sunar. Çocuk oyuncaklarla oynamaya başlar ve oyun terapisti çocuğun oynadığı oyunda onun iç dünyasının yansımasını görür.

***

Bazı çocuklar aileye yeni bir bebeğin katılmasıyla kardeş kıskançlığı yaşarlar. ‘’Ben kardeşimi seviyorum ama onu çok kıskanıyorum!’’ diyemeyen çocuk bunu davranışlarıyla ve oynadığı oyunlarla belli edebilir. Başka bir örnek de anne ve babası boşanmış veya boşanma aşamasında olan çocuklar için de verilebilir. Çocuk annesine ya da babasına duyduğu öfkeyi (kendisinden çok daha güçlü olduğunu bildiği için) direkt olarak annesine ya da babasına yöneltemez de gider başka bir çocuğun kolunu ısırır.

Çocuklar gelişimleri gereği yaşadığı duyguları tercüme edemezler. Uzun süre ayakta kaldığınızda ayaklarınıza fazla yüklenmiş olmanızdan dolayı vücudunuzun, ağrı olarak size ‘’Dinlenmelisin’’ mesajı verdiği gibi çocuklar da duygusal olarak baskı altına girdiklerinde davranışlarındaki değişikliklerle bizlere mesajlar verirler.

***

Oyun terapistleri çocuğun en sevdiği şey olan oyunu ve oyuncakları kullanarak çocuğun iç dünyasına inerek çocuğun hissettiği baskıdan onu kurtarır.  Çocuğun terapileri sona ererken oynadığı oyunlar da normalleşmeye başlar ve çocuk zaten hakkı olan çocukluğunu yaşayabilmenin huzuruyla evine gönderilir.

 Eğer çocuğunuzun davranışlarının her zamankinden farklı olduğunu gözlemliyorsanız ve bunun net bir sebebini bulamadıysanız oyun terapistleri size bu konuda yardımcı olacak ilk kişilerdir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihal Turan
Nihal Turan - 10 ay Önce

Ağzına yüreğine sağlık kardeşim yolun açık olsun inşaAllah