LGS’YE HAZIRLIK

Lise giriş sınavlarına 10 günden az kaldı. Kalan süre içinde öğrenciler eksikleri varsa gördüğü konuları hızlıca gözden geçirmelidir. Bugünden itibaren sayısal sözel birlikte olan denemeler çözmelidir. Deneme sınavı yaparken süre kullanımına özellikle dikkat etmeliler ve pratiği geliştirmelidirler.

MEB yayınladığı örnek sorulara benzeyen sorulardan yararlanın. Aynı tür soruları tekrarlayan denemeler değil, yeni tür sorular içeren denemelere odaklanın. Öğrencilerin zor dediği sorular bunlar. Yeni tür soruların özelliği şu: çoklu kazanım testi bir metne (konuya) bağlı değil, iki, üç ya da dört farklı kazanım ölçmeye yönelik sorular. Sınavın amacı sadece bilgi ölçmek değil, bilginin şekil ve tablolar üzerinde kullanılması, kavramlar arası ilişki ve yorumlamayla öğrencinin analitik düşüncesini tespit etmek. Uygulanan sınav sistemi mantı-muhakeme becerisini ölçen, görsel yorumlama becerisini geliştiren özgün sorular, abide sorular.

***

Çalışırken yanlış yaptığınız soruların doğrusunu mutlaka anında araştırın yanlışın nereden kaynaklandığını öğrenin varsa çözümüne bakın. Yanlış yapmanız temel bilgi eksikliğinden mi, soruyu yanlış anlamaktan mı, işlem hatasından mı olduğunu öğrenin.

Sınavda süreyi kullanmak da çok önemli. Sözel bölüm için (Türkçe-20, TC. İnkılap tarihi ve Atatürkçilik-10, din kültürü ve ahlak bilgisi-10 ingilizce-10 olmak üzere toplam 50 soruya 75 dk. süre verilecektir. Sayısal bölüm için (matematik-20, fen bilimleri-20) olmak üzere 40 soruya 80 dk. Verilecektir. Her soru 2 dakika. Puanlama: Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri doğru cevap sayısından çıkarılarak elde edilecek geçerli cevaplar üzerinden yapılacağı için cevap kağıdı üzerinde rastgele cevaplama yapmayınız.

Sınav öncesi görevliler size açıklama yapacaktır dikkatli dinleyin. Tüm öğrencilere başarılar...

YORUM EKLE

banner187

banner186