MANİPÜLATİF KİMLİK

Günlük hayatın rutin işleyişinde manipülasyon eylemiyle sıklıkla karşılaşıyor ve çevremizde çok fazla sayıda manipülatif insanla denk geliyoruz. İnsanlar; stres, ego, maddi kaygı veya başarma hırsı gibi faktörler nedeniyle daha fazla bireyselleşmeye ve bencilleşmeye yönelebiliyorlar.

Bencilleşen insan da, kendi istek ve düşünceleri doğrultusunda başka insanların fikir ve duygu dünyasına saygı göstermeyerek, karşı tarafın duygu ve düşüncelerini hiçe sayarak onlara manipülatif davranışlarda bulunabiliyor.

Manipülasyon; bir kişinin başka bir insanın inandığı doğruları, istek ve arzularını hatta davranış şekillerini yani benliklerini kendi istek ve düşünceleri çerçevesinde yönlendirmeye, değiştirmeye çalışmasıdır. Manipülasyon; yalan söylemenin, kandırmanın, insanları birtakım çıkarlar uğruna kullanmanın gizli bir yolu olarak da tanımlanabilir. Manipülatif insanların belli başlı gözlemlenebilecek özellikleri mevcuttur.

-Olumsuz eleştiri ve yargılama!

-Karşı tarafın modunu düşürmek ve kendini sorgulatmak için en sık uygulanan yöntemleridir.

-Kendi doğrularına uyum sağlamayanları yok sayma.

-Değersiz ve ilgisiz hissettirip karşı tarafın korkularını kamçılayan acımasız yöntemlerinden biri.

-Şiddet eğilimli davranışlar.

-Bireysel alan yaratmak isterler.

-Kendi ortamlarında veya kendi belirledikleri ortamda yapacakları konuşmanın, davranışın daha etkili olacağını düşünürler.

-İkili iletişimde ilk gözlemi o yapmak ister.

-Karşısındaki insanı iyice tanıyıp kişiye göre hamle yapmak manipülatif kimlikler için daha akıllıcadır.

-Yaşananları çarpıtma, kontrolsüz yalan söyleme.

-Kendilerini geliştirdikleri iyi özellikleri çarpıtmadır. Bahaneler üretme, olmamış şeyleri olmuş gibi gösterme konusunda başarılıdırlar.

-Karşılarındaki insanın değerlendirme yapabilmesi için süre tanımazlar.

-Kafa karışıklığı ve kararsızlıktan faydalanmayı iyi bilirler.

Manipülasyona maruz kalan kişi ne yapmalı?

Öncelikle manipülasyona maruz kaldığınızı fark etmeniz çok önemli. Sonrasında ise vakit kaybetmeden kendinizi koruma altına almalısınız. Kararlı olmak, kişisel sınırlarınızı belirlemek, tercihlerinizi ve doğrularınızı belirlemek kendinizi toparlamak ve içsel dengenizi sağlamak için fayda sağlayacaktır. Tabi ki bir uzman yardımı almakta bu seçenekler arasında…

YORUM EKLE