MARIM’DAN MİRAS KALDI, DOĞAN’LA “ÖNCE İNSANA YATIRIM” OLDU

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası Merkezefendi Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan CHP’li Başkan Şeniz Doğan’la birlikte Denizli’de, “belediyecilikte” adeta “genç bir nefes ve pozitif dokunuş” havası esmeye başladı. Başkan Şeniz Doğan ismi Denizli’de “politikada, yerel yönetim biçim ve tarzında, sosyal belediyecilikte” iklimi değiştirdi ve kentin yüzünü “gülen” bir ifadeye dönüştürdü. Eski Başkan Muhammet Subaşıoğlu döneminde kapalı ve açık “kültür, sanat, etkinlik merkezleri” ile daha doğrusu halka açık sosyal mekanları (binalaşma) açısından çok yol kat eden Merkezefendi Belediyesi, Başkan Doğan’la Ali Marım döneminden miras “kültür ve sanatın başkenti” ünvanı ve geleneğini kaldığı yerden sürdürmeye aday gözüküyor.

Muhammet Subaşıoğlu

MARIM’DAN MİRAS KALDI, DOĞAN’LA “ÖNCE İNSANA YATIRIM” OLDU…

“Şeniz Doğan gelecek, Merkezefendi’nin yüzü gülecek!” belgisi artık Denizli Merkez’de ete kemiğe bürünüyor. Ve adım adım hayata geçiyor.

Hani Timur Selçuk’un ünlü bir şarkısı vardır, 70’li yıllardan kalma; “Kriz var, kriz var, bunalım vaaa.. Ekonomi tıkırında!.. Rüzgar nereden esiyor, paralar nereye gidiyor?” diye. İşte bu şarkı Merkezefendi’de Şeniz Doğan’la birlikte artık; “Kültür var, sanat var, insana yatırım vaaa.. Vatandaşın keyfi tıkırında..” şekline dönüşüyor. CHP’lilerin ve halkın sevinci de “çocukla çocuk olan, gençlerle halay çeken, liselilerle şarkı söyleyen” Şeniz Doğan’ın kendilerine yıllar sonra; Ali Marım’ın ünlü “Önce İnsan” parolasını hatırlatması..

Şeniz Doğan - Ali Marım

DENİZLİ’NİN “İTALYAN’I” KAPANDI

Denizli’nin ender yabancı yatırımlarından biri olan Sofidel Kağıtçılık (Yummy) Temmuz ayı başında DOSB’deki tesisini kapatıp, fabrikayı ABD’ye taşıyacak. Organize Sanayi Bölgesi’nde Dentaş’tan aldığı Yummy markası ve fabrikası ile temizlik kağıdı üretimi yapan İtalya’nın en büyük firmalarından Sofidel’in, Denizli’deki fabrikasını kapatma kararı alması şaşkınlıkla karşılandı. Firma makineleri ABD’deki yeni fabrikaya taşınacak, bunun sonucu Denizli’de 60 kişi işsiz kalacak.

FABRİKA DENİZLİ’DEN TEKSAS’A TAŞINIYOR

Denizli Organize Sanayi Bölgesin de 2004 senesinden beri faaliyetlerini sürdüren İtalyan Devi Sofidel Kağıtçılık ne yazık ki bu ay sonu itibariyle faaliyetlerini durduruyor. Ülkemizde son yıllarda meydana gelen ekonomik kriz Denizli de nadir bulunan yabancı yatırımcı olan Sofidel Kağıtçılık firmasının faaliyetlerini durdurmasına neden oldu. Elde edinilen bilgiye göre; İtalya ya geri gönderilen makinalar, yapılacak olan yenileme ve revizyon çalışmalarından sonra ABD’nin Teksas Eyaletinde Sofidel firmasın yatırımlarında yeniden değerlendirilecek.

ALYAZ; “BİR DENİZLİ MARKASI DAHA 20 YIL SONRA TARİH OLUYOR”

Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde DENTAŞ’ın bir yatırımı olarak Yummy adıyla 2000 öncesi kağıt tekstil ürünleri (temizlik kağıtları) tesisi olarak kurulan ve 2004 yalında İtalyan Devi Sofidel’e satılan bir Denizli markası daha 20 yıl sonra artık tarih oluyor. Konuyla ilgili bilgi notu Denizli sanayiinin önemli isimlerinden İşadamı Faruk Alyaz’dan geldi. Alyaz olayı; “Denizli Organize Sanayi Bölgesin de 2004 senesinden beri faaliyetlerini sürdüren İtalyan Devi Sofidel Kağıtçılık ne yazık ki bu ay sonu itibariyle faaliyetleri ni durduruyor” diye özetliyordu.

OĞULLAR MEZUN OLDU, EN ÇOK BABALAR MUTLU!

Geçtiğimiz Cuma; Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 145 öğrenci mezun oldu, diplomasını aldı ve sağlık ordusuna katıldı. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler arasında; Adalet eski Bakan Yardımcısı Bilal Uçar’ın oğlu Mehmet Uçar ve Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin’in oğlu Salih Keskin de vardı. Uçar ve Keskin oğullarının diploma törenini “mutlu, mesut ve biraz da gözleri dolu” bir şekilde izledi.

Bilal - Ayşe - Mehmet - Güldalı Uçar

BİLAL UÇAR’IN OĞLU DOKTOR OLDU

Mehmet Uçar’ın diploma ve kep atma töreninde tüm Uçar Ailesi PAÜ Spor Salonu’nda idi. Anne Güldalı ve baba Bilal Uçar ile kız kardeş Ayşe Uçar Mehmet Uçar’ın mezuniyet töreninde hazır bulundu. Mehmet Uçar doktorluğa ilk adım sevincini yaşarken, bu mutluluğunu ailesi ile paylaşmayı da ihmal etmedi. 1995 doğumlu Mehmet Uçar ideali olan doktorluk mesleği için 6 yıl tıp okudu. Babasının milletvekili olması nedeniyle dedesi Mehmet Uçar ve babaannesi Ayşe Uçar ile birlikte Denizli’de kaldı. Zaman buldukça Yatağan beldesindeki ceviz bahçesinde işlere yardım etti. Sıkı bir Galatasaray taraftarı. Şimdilerde 1 Eylül 2019 tarihinde yapılacak Tıpta Uzmanlık Sınavına hazırlanıyor. Mehmet Uçar’ın diğer kardeşi Ömer Faruk İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde son sınıfa geçti. Kız kardeşi Ayşe ‘de Ankara’da okuyor ve bu yıl liseye başlayacak.

Salih - Mehmet Keskin

BU MEHTER TAKIMINDA ÇOK İŞİ VAR

Denizli ile Ege Bölgesi ve Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren ve gösteriler düzenleyen Denizli merkezli “Fetih 1453 Mehter Takımı’na” Rusya Devlet Topluluğu Türki Cumhuriyetleri’nden talep ve davetler geliyor. Giysileri ve tavrı ile Osmanlı tarih sayfalarından çıkıp gelen ve tam bir Yeniçeri görüntüsü veren Mehter Başı Oğuz Sırlı, “Amacımız yurtiçi ve yurtdışında Denizli’yi tanıtmak. Türk tarihini en iyi şekilde anlatmak” diyor.

Oğuz Sırlı - Alim Uzundemir ile Ortaca'da

DENİZLİLİ EKİP; KONYA AKŞEHİR VE MUĞLA ORTACA’YI MESTETTİ

Son olarak Konya’da, Nasreddin Hoca diyarı Akşehir’de ve Muğla’nın Ortaca ilçesinde şenlik ve festivallere katılan Fetih 1453 Mehter Takımı gösterileriyle yine beğeni ve alkış topladı. Ortaca’nın MHP’li Belediye Başkanı Alim Uzundemir’den de övgüler alan Mehter Başı Oğuz Sırlı ve mehter takımı üyeleri repertuarlarına her dönem yeni figürler ve kreasyonlar eklemeyi ihmal etmiyor.

Denizlili Mehter Takımı Fetih 1453 Akşehir'de

YORUM EKLE