'MENEMEN, SOĞANLI MI, SOĞANSIZ MI?' GÜNDEM OLDU

Türk mutfağının hem pratik hem de leziz yemeği 'Menemen', dünyaca tanınan lezzet ve mekan ustası Vedat Milor'un bir sorusuyla sosyal medyada gündemine oturdu.

'MENEMEN, SOĞANLI MI, SOĞANSIZ MI?' GÜNDEM OLDU

Lezzet ustası Vedat Milor'un Twitter'da sorduğu, "Menemen soğanlı mı olur soğansız mı?" sorusuyla yaptığı ankete 24 saatte 437 bin kişi katıldı. Sonuç mu? 'Soğanlı' diyenler % 51, 'soğansız' olur diyenler % 49 çıktı. Haber Türk’ten  Alper Urus’un haberine göre Sivri biber, domates ve yumurtanın tavada yağla çevrilmesiyle yapılan ve 18.Yüzyıl'ın ortalarında Avrupa'da, 1900'lerden itibaren Türkiye'de domates tarımının başlamasıyla birlikte Ege'de sofralarımızı süsleyem yaz yemeği 'Menemen' son günlerin en büyük tartışmasına neden oldu. Türkiye'nin dünyaca tanınan lezzet ve mekan ustası Vedat Milor dün saat 16.00'da Twitter'daki sosyal medya hesabında, "Belki Twitter'da dünyayı kurtarmak mümkün değil ama en azından en büyük gastronomik problemimize (!) hemen burada noktayı koyabiliriz. Menemen soğanlı mı olur soğansız mı?" sorusunu yöneltti.

Vedat Milor@vedatmilor:
Belki Twitter’da dünyayı kurtarmak mümkün değil ama en azından en büyük gastronomik problemimize(!) hemen burada noktayı koyabiliriz. Menemen soğanlı mı olur soğansız mı? 16:04 - 24 Ağu 2018

51%Soğanlı    49%Soğansız

ANKET SONUCU: % 51 'SOĞANLI', % 49 'SOĞANSIZ' ÇIKTI
Milor'un bu sorusu 'Menemen'severleri adeta ikiye böldü. Milor'un 24 saat ile sınırladığı ankete 437 bin 657 kişiden yanıt geldi. 12 bin 700'ün üzerinde beğeni ve 6 binin üzerinde RT alan ankete katılanların % 51'i 'soğanlı', % 49'u ise 'soğansız' tercihinde bulundu. Milor'un sorusuyla ilgili yorum yapanların sayısı ise 4 bin 350'yi geçti.

Milor, anket sırasında "Pekiyi sizce hangisi?" sorusunu yönelten takipçisine ise "Oylamayı etkilememek için şu aşamada sessiz kalacağım" yanıtını verdi. Başka bir ifadeyle iki kişiden biri 'Menemen'i soğanlı, diğeri ise 'soğansız' sevdiğini söyledi.

'KENTTEKİ KİBAR ARKADAŞLAR SOĞANSIZ YİYOR'
Anketle ilgili yapılan yorumlar da anket kadar dikkat çekiciydi. Birbirini incitmeden taraflar, 'Menemen'in soğanlı ya da soğansız olması gerektiğini birbirlerine anlattı. İşte yapılan yorumlardan öne çıkanlar...

Hülya Can: "Babam 1923 doğumluydu, 2009'da vefat etti. En sevdiği yemek menemendi ve kimse onun kadar leziz yapamazdı. Çıtır sivri biber, Çanakkale domatesi, zeytinyağı, yumurta, tuz ve karabiber.. Asla soğan koymazdı:)) Dipnot: Domateslerin de kabuklarını soyardı...

SigunGeyik MKA: Anneannem 1931 doğumlu, Allah uzun ömür versin, çok da güzel menemen yapar soğanlı:)) Bu arada başınız sağolsun, mekânı cennet olsun babanızın.

Hülya Can: Amin, anneannenin ellerinden öperim...

Mehmet Dinarlı: Menemen, Batı Anadolu'nun basit yemeğidir. Tarladan çıkanlarla yapılır. Standart malzemesi domates, yeşil biber, soğan ve yumurtadır. Kentlerde yaşayan kibar arkadaşlar soğansız yiyorlar ve bence büyük hata yapıyorlar.

Hatice Demir

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER