MEHMET GÜREL ÖĞRETMEN'İN ARDINDAN

Arkadaşlar, daldaki yaprak misali birer birer toprağa düşüyor. Bugünkü telefon mesajlarında Mehmet Gürel Öğretmen'in aramızdan ayrıldığı duyuruluyordu. Duyunca nasıl üzüldük anlatılamaz. Bundan beş altı yıl önce, sinsi bir hastalığa yakalanmıştı. Azimle direnerek, o hastalığı savuşturmuştu. Hastalığı yendikten sonra, bir daha kolay kolay yaklaşamaz bu illet diye düşünmüştüm. İyileştikten sonra hiç boş durmadı, özel okullarda dersler verdi. Çalışmayı seven, böylesine hayat dolu bir insandı.

Mehmet Öğretmen Burdur'un Yeşilova ilçesindendi. Yeşilova'nın serin sularının dayanıklılığı vardı onda. İnce, uzun, kara yağız bir insandı. Arkadaşlık ilişkileri içten ve candandı; yapmacıklığı hiç sevmezdi. Ne söylediyse, o şekilde yaşadı. Bu iyi insan doğrularında inatçı ve direngen bir yapıya sahipti. Bu karakteriyle örgütlü öğretmen hareketinin bilinçle içinde yer aldı. Onun bu hareketli ve öğretmenleri değiştirip dönüştürmeye olan eğilimi, onu Denizli Eğitim-Sen yönetimine kadar getirdi.

Mehmet Öğretmen, Eğitim-Sen toplantı salonunda panellere ve tartışmalara yönetici olarak katılırdı. Panellerin ve açık oturumların sağlıklı yürütülmesi için titizlik gösterirdi. Konuşmalarıyla, açıklamalarıyla öğretmen arkadaşlara rehberlik etti. Onun öğretmen hareketindeki deneyimleri, diğer öğretmen arkadaşlara ışık oldu. Yaşadıklarını, deneyimlerini alçakgönüllülükle anlatırdı arkadaşlara.

Emekli olduktan sonra arada bir Eğitim-Sen'e uğrardı. Orada görüşür, konuşur, keyifle çayımızı yudumlardık. O gelince çevresi kalabalıklaşırdı. Öğretmen arkadaşlar onun konuşmalarını saygıyla dinlerlerdi. Hiç unutmaz, genç öğretmenlere hep adıyla seslenirdi. Onun bu tavrı öğretmenleri sevindirir, mutlu ederdi. Böyle davranışlar bir içtenlik göstergesiydi. Öğretmenlere karşı yakınlık, sıcaklık, yan yana olma isteği onda fazlasıyla vardı.

Hep örgütlü öğretmen hareketinin içinde yer aldı. Öğretmenlerin her türlü sorununda düşünsel desteğini hiç eksik etmedi. Konuşmayı, anlatmayı çok severdi zaten. Hep dolu dolu konuşurdu. Onunla konuşanlar, onun yanında olanlar ne yapılacağını, nasıl davranılacağını bilirlerdi. Bu donanımlı öğretmen öğretmenlerin her sorununda yanı başlarında olurdu. Benim bildiğim arkadaş ve dost canlısı bir insandı. Birde çok okuyan, araştıran, eleştirel kafa yapısına sahip bir insandı. Okumaya birazcık zaman ayırmayanlara çok üzülürdü. Bilgisiz hiçbir sorunun üstesinden gelemeyiz diyerek noktayı kordu.

Bilgisi onun kendine olan güvenini de artırmıştı. Öğretmenlerin ekonomik, demokratik, insanca yaşama haklarının, kazanımlar elde etmenin yolunun örgütlü olmaktan geçtiğini hep söyler dururdu. Örgütsüz öğretmen güçsüzdür, zayıftır, çaresizdir, bir başınadır derdi. O gülümseyen yüzü, sımsıcak davranışlarıyla, güven timsali öğretmen gözlerimizin önünde. Değerbilir öğretmenler onun yaptıklarını, toplumsal mücadele içindeki yerini hiç aklından çıkarmayacaktır. Çünkü o öğretmenlerin gülümseyişinin nereden geçeceğini biliyordu.

Ben onu Denizli'de tanıdım. Kim bilir, hangi zorlukları göğüsleyerek öğretmenlik mesleğine atıldı. Kolay değil, ülkemizde nice zorluklar göğüslenerek bir meslek sahibi oluna biliniyor. O, her zorluğu göğüsleyebilecek bir yapıya sahipti. İnsana güven aşılayan bir yönetici olarak bilincimize kazınmış durumda. Sevilen, saygı uyandıran bu değerli öğretmen abimiz aramızdan bir yıldız gibi kaydı.

Bir gün önce de müfettiş Hasan Gül abimiz de sonsuzluğa yürüdü. Hasan Gül de öğretmenlerin sevdiği, saydığı değerli bir insandı. Hem Mehmet Öğretmen, hem de Hasan Bey'in yokluğu öğretmen dünyasını üzüntüye boğdu.

Mehmet Öğretmen ve Hasan Bey'in başta aileleri olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz, ışıklar içinde uyusunlar!...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Altan Karabulut
Altan Karabulut - 1 ay Önce

Bu duyarlılığın için teşekkür ederim yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Bir orman gibi kardescesine

Muzaffer AKSOY
Muzaffer AKSOY - 1 ay Önce

Sagol .Gönlüne,kalemine saglık.Iki abilerimiz için de yaptıgın değerlendirme için.

Veli ÖZTÜRK
Veli ÖZTÜRK - 1 ay Önce

Teşekkürler Mehmet arkadaş. Kalemine sağlık.

Mehmet Dede
Mehmet Dede - 1 ay Önce

Eline emeğine yüreğine sağlık

Bayram  Ayko
Bayram Ayko - 1 ay Önce

Başınız sağolsun. Tüm sevenlerine sabır diliyorum.

İsmet ÖZTÜRK
İsmet ÖZTÜRK - 1 ay Önce

Kalemine, yüreğine sağlık.

Celal Topaloğlu
Celal Topaloğlu - 1 ay Önce

Eline, kalemine sağlık hocam. İki değerli insanı, eğitimciyi oldukları gibi anlatmışsın. İşte köyenstütü kökenli öğretmen okulu mezunları farkı bu. Mehmet abi gönen öğretmen okulu mezunuydu.

ARIF CAL
ARIF CAL - 1 ay Önce

Değerli arkadaşlar, Hasan ve mehmet bey'in ölümünü eğitim camiasını yasa boğdu.Allah rahmet eylesin.