'MERHABA 2018'

2018 yılına bugün “Merhaba” dedik…
Her yeni yıldan çok şey bekliyoruz
2018 Yılı yer küremizdeki savaşların, acıların, göz yaşlarının dindiği bir yıl olsun dileriz.
Ülkemizde ise sosyal yaşantımızda yeni uygulanacak yenilikler var…
2018 yeniliklerle geldi…Bu sosyal hayatta devrim!
Bugün yürürlüğe girdi...

 Bu yıl çıkarılan birçok yeni düzenleme bugün (1 Ocak 2018) yürürlüğe girdi. Arabuluculuk başlayacak, vergi beyannameleri değişecek, işverenler meslek kodu bildirecekler.

Hükümetin çalışma hayatına yönelik devrim niteliğindeki değişiklikleri yeni yılla birlikte hayatımıza girdi.
İşte; bugün den itibaren başlayan düzenlemeler...

ARABULUCULUK GELDİ
İşçi ve işveren arasındaki kıdem ve ihbar tazminatı, yıllık izin, fazla mesai gibi anlaşmazlıkların çözümünde arabuluculuk sistemi devreye girdi. Taraflar arabulucuya gitmeden dava açamayacak. Arabulucular anlaşmazlığı en geç bir ay içinde sonuca bağlanacak Böylece yıllar süren mahkeme süreci sona erecek. Başvuru süresi de 30 gün.

BEYAN SİSTEMİ
Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilen defterde beyan sistemi bazı mükellefler için Bugünden (1 Ocak'tan) itibaren hayata geçecek. Mükellefler sistem haricinde kağıt veya elektronik ortamda kayıt ve defter tutmaları halinde, hiç kayıt ve defter tutmamış sayılacak. Basit usule tabi mükellefler ile serbest  meslek erbapları bugünden itibaren sistemi kullanacak.

İKİNCİ EMEKLİLİK
Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi, " KOBİ,  küçük esnaf ve belediye çalışanları için de devreye girecek. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ( BES) otomatik katılım bugünden itibaren 50-99 arası çalışanı olan iş yerleri ile mahalli idareler ve KİT çalışanları için de geçerli olacak.

MESLEK KODU CEZASI
Meslek kodu zorunluluğuyla artık herkes yaptığı işiyle bildirilecek. Yanlış beyana ceza gelecek. Muhtasar ve Hizmet Beyannamesi uygulaması da temmuzda başlayacak.

DÜRÜST MÜKELLEFE İNDİRİM
Vergi mükellefi olup, düzenli bir şekilde ödemesini yapanlar için yüzde 5 indirim fırsatı yolu 2018 ile birlikte açılacak. Mükelleflerden, geriye dönük 2 yıl içerisinde düzenli beyannamesini veren, vergisini yatıranlar yararlanacak.

İSTİHDAMA DESTEK
31 Aralık 2017 itibarıyla süresi biten ilave istihdama prim ve vergi desteği 2018'de de devam edecek.

6 AY MAAŞ DEVLETTEN
3 ve daha az çalışanı olan işyerleri eğer yeni bir işçi alırsa bu işçinin tüm maaş ve primleri 6 ay boyunca Hazine tarafından karşılanacak. Bu uygulama da bugünden itibaren başlayacak.

YENİ KADROLAR GELİYOR
900 bin taşeron işçi kadroya geçerken, 4C'liler 4B'li olacak, mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 4 ay uzayacak. Ayrıca kamuya 110 bin yeni memur alınacak. 5 bin engelli kamu kurumlarında göreve başlayacak.

2018 YENİLİKLERLE GELİYOR
- İşçi-işveren arasında arabuluculuk başlıyor.
- BES, küçük esnaf ve belediye çalışanları için de devreye girecek.
- Meslek kodu zorunluluğu başlıyor.
- Dürüst mükelleflere yüzde 5 indirim yapılacak.
- Bir işçi alan işyerinin maaş ve primlerini devlet üstlenecek.
- İstihdama destek 2018'de de devam edecek.
- Taşeron işçiler kadroya alınacak.

2018 yılında yaşanan bu yenilikler, bir milat mıdır?…

Elbette bir milattır… Her yenilik sancılıdır.. Bu sancıları hepimiz yaşacağız…

 

PAMUKKALE HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ ALKIŞLIYORUZ

Koca Mektep Denizli Lisesi bahçesinde faaliyetlerini sürdüren Pamukkale Halk Eğitim Merkezi 2017 yılında başarı grafiğini yükseltti. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bir çok alanda eğitim vererek vatandaşların ihtiyaçlarını karşılama ve kendilerini geliştirme fırsatı bulan kurslar açtı.

Pamukkale  Halk Eğitim Merkezinde her alanda talep üzerine kurs açılmaktadır. Kursların kayıtları sürekli  devam etmektedir. Vatandaşların ilgi duyduğu veya kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarda kurs vermeye devam ediliyor.

Kursiyerler, Milli Eğitim Müdürlüğünden onaylı sertifika sahibi oluyor. Bu sertifika tamamen resmi bir belgedir. Kurslara internet üzerinden ön kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar pamukkalehem.gov.tr üzerinden ulaşabilir.

Pamukkale Halk Eğitim Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirdiği  “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’nde Denizli’yi temsil ederek Türkiye Birincisi  oldu. Kadınların istihdamına yönelik olarak yapılan bu çalışmadan dolayı emeği geçenleri kutluyoruz. Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nde yediden yetmişe toplumun her kesimine eğitim veriliyor. Kadınlar, gençler, engelliler ve Suriyeli vatandaşlarımıza yönelik Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’ndeki birbirinden farklı kurslarla kişisel veya mesleki gelişim imkanı buluyor.

Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nde, bilgisayar, muhasebe, programcılık, İngilizce, hasta kabul işlemleri, kalorifercilik, gibi meslek edindirme kursları, resim, müzik, diksiyon, satranç, Kur’an-ı Kerim, işaret dili ve çeşitli spor branşları gibi kişisel gelişim kursları başta olmak üzere yüzlerce kurs seçeneği sunuluyor.

Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nin en çok faaliyet gösteren kurumlar arasından olduğunu duyuyoruz. Halk Eğitim Merkezi’ne uğrayın size uygun mutlaka bir kurs bulacaksınız.

Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nden 2018 yılında da başarılar bekliyoruz.

 

 “PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 1027’İNCİ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor. Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN SÖZÜ:

“Olgun insan, güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyendir.” Konfüçyüs

 

 

YORUM EKLE