MERKEZEFENDİ CHP KONGRESİ YSK’YA GİTTİ, İTİRAZCILARI YSK DA REDDETTİ

CHP DENİZLİ’DE İL KONGRESİNE ÇEYREK VAR! CHP PAMUKKALE’DE İSE KONGRE BU PAZAR…

CHP Pamukkale İlçe Kongresi bu Pazar yapılacak. Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre Kültür Merkezi’nde saat 11.00’de başlayacak ve kongrede 3 aday başkanlık için kıyasıya yarışacak. CHP Pamukkale İlçe Başkanlığı için yarışan isimler; “Savaş Akman, Arda Arpacı ve Hasan Alkan” 417 ilçe delegesinden en fazla oyu alabilmek için mücadele edecek.

Denizli’nin en fazla nüfusuna sahip, en büyük ilçesi Pamukkale’de 22 Aralık 2019 Pazar günü yapılacak CHP ilçe kongresi öncesi adaylar son kozlarını oynuyor ve isim isim ilçe kongre delegelerini turluyor. Şölen havasında geçmesi beklenen CHP Pamukkale İlçe Kongresi’nde 3 aday isim başkanlık için yarışacak. Daha önce CHP Denizli İl eski Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun yönetiminde de yer alan işadamı Savaş Akman, partinin etkili isimlerinden olan ve mevcut yönetimde de görev yapan Arda Arpacı ile uzun yıllar parti içerisinde çeşitli görevler alan Hasan Alkan, delegelerin oyunu almaya çalışacak.

ÇAVUŞOĞLU HANGİ ADAYI DESTEKLİYOR?

Kongresi’nin sonucu, CHP Denizli’de il kongresi öncesi de delege eğilimlerini yansıtması bakımından büyük önem taşıyor. CHP Pamukkale’deki yarışta Savaş Akman’ın ön plana çıktığı gözlenirken, il başkan adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun da Akman’a destek verdiği belirtiliyor. Akman’ın CHP Denizli’nin ilçe kongreleri süreci öncesi adaylığını herkesten önce açıklayan isim olması da politik kulislerin önemli gündem maddesi.

İL BAŞKANI AKBABA, ARDA ARPACI’NIN ARKASINDA

Öte yandan Pamukkale İlçe Başkan Adayı Arda Arpacı ise yeniden aday olmasına kesin gözüyle bakılan mevcut İl Başkanı Mahir Akbaba tarafından destekleniyor. Parti içinden gelen Hasan Alkan da güçlü bir aday olarak dikkat çekiyor. Ve ‘üç adaylı yarış’ın önemli oyuncularından biri..

TABU; “ETİK OLARAK ARPACI’YI DESTEKLİYORUM”

Bu arada 22 Aralık’ta yapılacak ilçe kongresinde aday olmayacağını açıklayan CHP Pamukkale’nin mevcut İlçe Başkanı Osman Tabu ise “etik olarak” şu anda kendi yönetiminde bulunan ve CHP Pamukkale Bilişimden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Arda Arpacı’yı desteklediğini ve bunu açık açık söylediğini belirtti. Tabu, “Savaş Akman ve Hasan Alkan da bizim arkadaşımız. Ancak Arda Arpacı şu anda benim yönetimimde başkan yardımcım. Bu açıdan Arda Arpacı’yı desteklemeyi daha etik ve doğal buluyorum” dedi.

ARPACI; İMAMOĞLU İÇİN İSTANBUL’DA İKİ DÖNEM SEÇİM ÇALIŞMASI YAPTI!

Denizli’nin CHP’li tanınmış işadamlarından Babadağlı İzzet Arpacı’nın Kimya Mühendisi ve Ekonomist oğlu Arda Arpacı’nın İstanbul’da ve Beylikdüzü’nde iki dönem siyasi seçim çalışması yaptığı da gelen bilgiler arasında. CHP Pamukkale İlçe Başkan Adayı Arda Arpacı İstanbul’da master öğrencisi iken Beylikdüzü’nde belde örgütünün kurulması çalışmalarına katıldı. Ekrem İmamoğlu’nun ilçe başkanlığı çalışmalarına da genç bir CHP’li olarak destek verdi. Arda Arpacı ayrıca ertelenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri döneminde de Ekrem İmamoğlu’na destek için İstanbul’un yolunu tuttu. Ve bir hafta boyunca; Kadıköy, Şehremini, Fındıkzade ve Ataköy’de İstanbul’da yaşayan Babadağlı ve Babadağ kökenli işadamları ile hemşehrileri arasında “İmamoğlu Çalışması” yaptı.

CHP MERKEZEFENDİ’DE İTİRAZCILAR YSK’YA GİTTİ

CHP Denizli’de geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen ve Ali Osman Horzum listesinin kazandığı Merkezefendi İlçe Kongresi sonrası, kaybeden aday Tolga Varlıker ekibi ilçe seçim kurulu sonrası şimdi de Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. 15 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen seçimde Ali Osman Horzum’un oluşturduğu çarşaf listesinin genellikle soyadına göre yapılan harf sıralamasına uygun olmadığını gerekçe olarak öne süren önceki ilçe başkanı Varlıker ile onu destekleyen isimler; Hüseyin Canavar ve Orhan Karaca önce ilçe seçim kuruluna itirazda bulundu. Merkezefendi İlçe Seçim Kurulu’ndan “kesin red” alan itirazcılar, bu kez de Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz etti.

İTİRAZCILARI YSK DA REDDETTİ

Seçimde; çarşaf listenin ‘isimlerin baş harflerinin alfabetik sırasına’ göre yapıldığı, ancak bu alfabetik sıralamanın soy isimlere göre dizilmesi gerektiğini savunan TolgaVarlıker ve itirazcılar şimdi de Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK’dan) gelecek itiraz sonucunu beklerken, buradan da umdukları sonuç gelmedi. Bu kez de YSK CHP Merkezefendi’nin itirazcılarının başvurusunu geri çevirdi. Ve seçimin iptali için somut bir gerekçenin bulunmadığını açıkladı. Ali Osman Horzum Ekibi ise Tolga Varlıker Grubu’nun da çarşaf listelerinde isimlerin baş harflerine göre alfabetik sıralama yapıldığını belirterek uygulamada sorun olmadığını savunmuştu.

HORZUM; “BU TÜR İTİRAZ VE TARTIŞMALAR CHP’Yİ YIPRATIR”

Öte yandan büyük şenlik ve demokratik yarış şeklinde geçen CHP Merkezefendi İlçe Kongresi’nin ardından bu tür itirazlar ve polemiklerin ortaya çıkması Denizli CHP tabanında tepki ve kaygıyla izlendi. Merkezefendi’de listesi ile seçimi kazanan Ali Osman Horzum ise; “Bizim içimiz rahat, bir bu seçimi aldık. Bu tür itiraz ve tartışmalar CHP’yi yıpratır. YSK da bu gereksiz itirazı reddetti ve sonucu teyid etti” dedi.

CHP Merkezefendi İlçe Başkanlığı yarışında Ali Osman Horzum ile Tolga Varlıker başabaş yarışmış ve Horzum 19 oy farkla ipi göğüsleyerek seçimi kazanmıştı.

YORUM EKLE